İstanbul'da IŞİD'e askeri malzeme taşıyan hücre çökertildi

İstanbul’da terör örgütü IŞİD'e yönelik düzenlenen operasyonda, çatışma bölgelerine gönderilmek üzere askeri malzeme temin ettikleri belirlenen bir hücre çökertildi. Baskında yakalanan biri Kırgızistan, diğeri Suriye uyruklu 2 şüphelinin tutuklandığı bildirildi.

Yayınlanma: 02.09.2023 - 10:03
İstanbul'da IŞİD'e askeri malzeme taşıyan hücre çökertildi
Abone Ol google-news

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı İstihbarat Şube Müdürlüğü ile TEM ekipleri, aşırı uç radikal terör örgütü IŞİD'e yönelik yürütülen soruşturma çerçevesinde söz konusu örgütle bağlantılı 2 kişiyi takibe aldı.

Suriye ve Irak’taki çatışma sahasında faaliyet gösteren IŞİD militanlarına askeri malzeme toplayıp lojistik destek sağladıkları ileri sürülen Kırgızistan ve Suriye uyruklu şüphelilerin her adımı büyüteç altına alındı.

KIRGIZİSTAN VE SURİYE UYRUKLU

Soruşturma savcısından alınan talimatın ardından dün operasyon için düğmeye basıldı.

Elde edilen istihbarat doğrultusunda yapılan teknik ve fiziki takibin sonunda gece saatlerinde emniyet güçleri tarafından İstanbul’da bir eve baskın düzenlendi.

IŞİD’in Suriye ve Irak koluna askeri malzeme temin etmekle suçlanan ve lojistik destek sağladıkları iddia edilen Kırgızistan uyruklu N.U. ve Suriye uyruklu E.M.K. yakalanarak gözaltına alındı.

Yabancı uyruklu 2 kuşkulu sorgulanmak üzere Terörle Mücadele Müdürlüğü’ne götürülürken, IŞİD mensuplarınca kullanılan evde yapılan aramalarda ise keskin nişancı dürbünü, taktik silah lazerleri ve bu cihazlara ait elektronik materyallerin yanı sıra çeşitli askeri malzemeler ele geçirildi.

LOJİSTİK BİRİMİYLE BAĞLANTILI

IŞİD’in faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik çalışmalar neticesinde gözaltına alınan N.U. ve E.M.K.’nin, örgütün lojistik birimiyle doğrudan bağlantılı oldukları değerlendiriliyor.

Zanlıların çatışma bölgelerine gönderilmek üzere topladıkları askeri malzemeleri nereden temin ettikleri irdelenirken, biri Kırgızistan, diğeri Suriye uyruklu 2 şüphelinin Türkiye’deki irtibatları araştırılıyor.

Polisteki sorgularında IŞİD terör çeteleriyle ilişkilerini itiraf ettikleri öğrenilen 2 şüpheli, TEM şubedeki ifade işlemlerinin ardından önce sağlık kontrolü için hastaneye, daha sonra ise Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na sevk oldu.

İKİSİ DE TUTUKLANDI

İki yabancı, çıkarıldıkları mahkemece “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak” ve “Örgüte Yardım ve Yataklık ”suçlamasıyla tutuklandı.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler