İYİ Partili Subaşı: Hükümet giderayak SİT alanlarını talan ediyor

İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, 1. Derece SİT alanı olan Phaselis Antik kentinde Bakanlık eli ile yapılan doğa katliamını Meclis’e taşıdı. Subaşı, “Hükümet giderayak SİT alanlarını talan ediyor. Bu akıl almaz doğa katliamı kabul edilemez” dedi.

Yayınlanma: 02.03.2023 - 17:10
İYİ Partili Subaşı: Hükümet giderayak SİT alanlarını talan ediyor
Abone Ol google-news

Antalya’nın en gözde koylarından biri olan ve 1. Derecede Antik SİT alanı ilan edilen Phaselis Antik kenti ile ören yerinde Cennet Koyu ve Bostanlık Koyu’nun yapılaşmaya açılması Meclis gündemine taşındı.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı; yasalar, yönetmelikler hiçe sayılarak Phaselis Antik kentinin yandaşlara peşkeş çekilmek için yapılaşmaya açılması ile akıl almaz bir doğa katliamı yaşandığını belirterek, “Hükümetin giderayak yağmasına yöre halkı ile birlikte izin vermeyiz” dedi.

Subaşı, konu ile ilgili gizli-kapaklı yapılan ihaleyi de eleştirerek, “Hükümet giderayak SİT alanlarını talan ediyor” dedi.

İHALDE BEDELİ 7 MİLYON 737 BİN 500 TL

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy tarafından cevaplandırılmak üzere, TBMM Başkanlığı’na konu ile ilgili soru önergesi veren Hasan Subaşı, konuya ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan ve 1. derece arkeolojik SİT alanı olarak korunan Phaselis Antik kentinin Cennet Koyu ve Bostanlık Koyu’nda, Bakanlığınız tarafından hazırlanan ‘Phaselis Antik Kenti Ören Yeri ve Bütünleyici Kıyı Alanı Çevre Düzenlemesi’ projesi adı altında 1. Derece SİT alanı kapsamındaki 2 koya 85 bin metrekarelik alana ‘Beach’ ve günübirlik tesislerin kurulmasının planlandığı, ancak basına yansıdığı için kamuoyunun haberi olmuştur. Bakanlığınız tarafından 30 Ocak 2023 tarihinde ihale açılmış ve Phaselis Projesi’ni 7 milyon 737 bin 500 TL+KDV bedelle SA-FA Restorasyon şirketinin aldığını öğrenilmiştir.”

“SANKİ YANGINDAN MAL KAÇIRIYORLAR!”

Ateş yakmanın, çadır kurmanın dahi yasak olduğu 1. Derece SİT alanı ve ormana dozerlerin girmesi üzerine bölge halkının haberdar olduğunu ve yerel ile ulusal basın mensuplarının gündeme getirdiği bu akıl almaz doğa katliamının ‘kabul edilemez’ olduğunu dile getiren Hasan Subaşı, “Sanki yangından mal kaçırıyorlar. Antalya Anıtlar Kurulu’ndan ve Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan alınan faaliyet izninde, sadece kıyı yolu düzenlemesi yer almaktayken sessiz sedasız ihale yapılarak yapılaşmaya izin verilmesi hangi kanunla, gerekçeyle, nasıl izah edilecek?” diye sordu.

“MAHKEME KARARINI BİLE BEKLEMİYORLAR”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırımlar ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’nün Antalya’nın Kemer ilçesinde uygulamaya koyduğu ‘Phaselis Antik Kenti Ören Yeri ve Bütünleyici Kıyı Alanı Çevre Düzenlemesi’ projesine karşı, Kemer Tekirova’da yaşayan 14 yurttaş ile TMMOB Mimarlar Odası Antalya Şubesi’nin girişimiyle Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesi’nde dava açıldığını hatırlatan Hasan Subaşı, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Mahkemeden projeyle ilgili kararın iptali istenmiştir. Projenin uygulanmasına onay veren Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’nün kararının da iptalini talep eden davacılar, Antalya İdare Mahkemesi’nde de ayrı bir dava açmış, yürütmenin durdurulması da talep edilmiştir. ‘Phaselis’e Dokunma Hareketi’nin tespitlerine göre, Beydağları Sahil Milli Parkı içindeki asırlık ağaçlara zarar verilmiş, Caretta Caretta’ların üreme alanlarından olan Bostanlık Koyu’na mahkeme kararları bile beklenmeden iş makinaları girmiş, antik kalıntılar harap edilip; tarihi poligon taşları yerlerinden sökülmüştür. Bu gerçek bir doğa katliamıdır, vatana ihanetle eşdeğerdir. Sayın Bakan ve ekibi bunun hesabını nasıl verecekler merak ediyoruz.”

“BU HUKUKSUZLUĞA KİM ONAY VERDİ?”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un daha önce aynı alanla ilgili söylediği sözleri hatırlatan İYİ Partili Hasan Subaşı, şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Bakan, 2021 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından özel bir firmaya 20 yıllığına kiralanan Cennet Koyu’ndaki yapılaşmaya karşı çıkmış, ‘Birinci derece arkeolojik SİT alanlarında da yapılaşma mümkün değil. Biz gerekli uyarıları da yapıyoruz şu anda’ demiştiniz. Şimdi kendi Bakanlığınızın bölgeyi ören yerine çevirme kararı ve yapılan ihale ile bu nadide güzellikte tarihi antik 1. Derece SİT alanı yapılaşmaya açılmak istenmektedir!”

İYİ Partili Subaşı, 2862 sayılı yasa ile doğal ve antik SİT alanlarında izinsiz yapılaşmaya verilen cezaları da hatırlatarak, “Bu açık hükme rağmen hukuksuz işlemlere kimler onay vermiştir? Onay verenler hakkında Bakanlığınız suç duyusunda bulunmuş mudur? Bu yanlış karardan bir an evvel dönülmesi gerekmektedir” dedi.

Subaşı’nın Bakan Ersoy’a yönelttiği sorular ise şöyle:

*Bakanlığınızın “Phaselis Antik Kenti Ören Yeri ve Bütünleyici Kıyı Alanı Çevre Düzenlemesi” projesi ne zaman hazırlanmış ve tarafınızdan ne zaman onaylanmıştır?

*Proje için yapılan ihale ne zaman duyurulmuş, ihaleye kaç firma katılmıştır?

*“1. Derece Arkeolojik SİT alanında yapılaşma” mümkün değil demiştiniz, bu yapılan çalışmalar ne anlama gelmektedir? Derhal durdurulması kararı almak için neyi bekliyorsunuz?Bakanlığınızın kendi koyduğu ilke kararları hangi gerekçe ile yok sayılmaktadır?

*2863 Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu 65. Maddesi 1. Derece Arkeolojik SİT alanındaki tarihi yapılara verilen zararların sorumluları hakkında suç duyusunda bulundunuz mu?


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler