İzmir Barosu: Adliyeler depreme dayanıklı mı?

İzmir Barosu, İzmir ve Karşıyaka Sulh Hukuk Mahkemelerine başvuru yapılarak, İzmir’de faaliyet gösteren tüm adliye binalarının inşaat mühendisi, jeolog ve jeofizik mühendisleri tarafından incelenerek depreme dayanıklı olup olamadığı konusunda tespit yapılmasını talep etti.

Yayınlanma: 02.03.2023 - 13:41
İzmir Barosu: Adliyeler depreme dayanıklı mı?
Abone Ol google-news

İzmir Barosu, kentteki adliyelerin depreme dayanıklı olup olmadığı konusunda incelemelerin yapılması konusunda İzmir ve Karşıyaka Sulh Hukuk Mahkemelerine başvuru yaptı. Yapılan başvuruda inşaat mühendisi, jeolog ve jeofizik mühendisleri tarafından İzmir Merkez Adliye binası, İzmir Adliyesi ek binası, Karşıyaka Adliyesi ana binası, Karşıyaka Adliyesi ek binası (İcra ve İş Mahkemelerinin bulunduğu bina), Karşıyaka Adliyesi Çiğli ek binasının mevcut halinin depreme dayanıklı olup olmadığının tespiti amacıyla başta binaların zemin etüdünün yapılması olmak üzere yapı malzemelerinin (demir, beton vs.) ve kolon, kiriş, beton perde gibi taşıyıcı bileşenlerin incelenmesi ile tüm deprem dayanıklılık ve risk analizi testlerinin yapılması istendi. 

“RİSKLER NELER?”

Baro, binaların depreme dayanıklı olmadığının tespiti halinde de bunların depreme dayanıklı hale getirilmesinin mümkün olup olamadığı konusunda binaların mevcut haliyle kullanılmasının risk oluşturup oluşturmadığının ve risk oluşturması halinde bu risklerin neler olduğunun ve giderilmesinin mümkün olup olmadığının araştırılmasını talep etti.

Raporların değerlendirilerek, mevcut risklerin ve tamamlanması gereken yapısal eksikliklerin atanacak uzman bilirkişi heyetiyle, tespitinin yapılması istendi. 


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler