İzmirli depremzedelerden 'rezerv konut' çağrısı: Kendimizi oraya zincirleriz!

İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği’ni ziyaret eden Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, yapımı devam eden rezerv alanındaki konutlardan öncelikle depremzedelerin faydalanması gerektiğini söyledi. Öneriye destek veren depremzedelerden de “Rezerv alanındaki evler depremzede haricinde birilerine satılırsa kendimizi oraya zincirleriz” çıkışı geldi.

Yayınlanma: 31.05.2022 - 12:35
İzmirli depremzedelerden 'rezerv konut' çağrısı: Kendimizi oraya zincirleriz!
Abone Ol google-news

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği'ni (İZDEDA) ziyaret ederek depremzede yurttaşlarla buluştu. Cengizhan Mahallesi'ndeki rezerv konutlarla ilgili konuşan Sandal, yapılan konutların satışında depremzede vatandaşlara öncelik sağlanması gerektiğini söyledi. Sandal’ın önerisine depremzedeler de destek verdi.

“HASAR DURUMUNU AYIRMAK SİYASİ BİR TANIMLAMA”

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “Deprem sonrası ortaya atılan Ağır Hasarlı, Orta Hasarlı, Hafif Hasarlı kavramlar bilimsel değil siyasi bir tanımlamadır. Burada asıl olan binaların risk durumlarıdır. Bu doğrultuda tüm depremzedelerin mağduriyeti giderilmeli, kredi ile ilgili önerileri daha fazla gecikmeden çözüme kavuşturulmalıdır. Bu konuda biz sizin yanınızdayız. Cengizhan Mahallesi’nde yapımı devam eden rezerv konutlarda da depremzedelere öncelik verilmelidir. O konutlardan öncelikle depremzedeler faydalanmalı, sonrasında mağdur olmayan vatandaşlara satışı açılmalıdır. Bu konuda kamu kurum ve kuruluşlarıyla iş birliği içinde doğru bilgilerle ilerlemeliyiz. Bu konutlar deprem nedeniyle evinde hasar olmayan kişilere satılmasın. Depremzedelere satılsın, uygun fiyatlarla ve devletin sunacağı uygun kredilerle satılsın. Ama kesinlikle ilk faydalanacak kişiler depremzedeler olmalıdır. Bu bizim kırmızı çizgimizdir ve atacağınız adımlarda yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz” dedi.

"KENDİMİZİ ORAYA ZİNCİRLERİZ"

İZDEDA Başkanı Haydar Özkan ise şunları söyledi: 

“Ağır hasarlı evi olan vatandaşlara rezerv alanından evler veriliyor. Eğer evde hasar varsa ağır, orta ve az denmemeli. Hasarlı veya hasarsız denmeli. 8 bin orta hasarlı hak sahibi var. Hem onların hem de  az hasarlı evleri olan vatandaşlarımızın rezerv alanındaki evlerden hak sahibi olabilmesini istiyoruz. Ağır hasarlı evlerden çıkan kiracılarımız da var. Başka illerden gelen, ya da deprem mağduru olmayan yurttaşlara bu evler satılmasın. Öncelikle ağır, orta ve az hasarlı evleri olanlar ile deprem mağduru kiracılar bu evlerden faydalanabilsin. Rezerv alanındaki evler depremzede haricinde birilerine satılırsa kendimizi oraya zincirleriz. Bu konunun takipçisi olacağız” 


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler