Madra Barajı kurudu, Ayvalık susuz kaldı!

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Ayvalık’ta su sıkıntısı yaşandığını dile getirdi. Kente su veren Madra Barajı’nın kuruduğunu aktaran Engin, “Ayvalık’ta 3 gündür su yok. BASKİ’nin Ayvalık’a yatırım yapması gerekiyor” dedi.

Yayınlanma: 25.08.2023 - 12:37
Madra Barajı kurudu, Ayvalık susuz kaldı!
Abone Ol google-news

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, kente yaşanan su sıkıntısını Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’ne taşıdı. Ayvalık’ta ciddi bir su sıkıntısı yaşandığını vurgulayan Mesut Ergin, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a da yaşanan su sıkıntısını defalarca ilettiğini hatırlattı. 

“İÇME SUYU KUYULARI KURUMUŞ VAZİYETTE”

“Üç gündür Ayvalık’ta su yok” diyerek tepkisini dile getiren Başkan Ergin, “Şu an herhangi bir patlak da yok ama sıkıntı şu, Ayvalık suyunu yer altı kaynaklarından temin eden bir ilçe, şu an yer altı suları kurumuş durumda, sebebi de Madra Barajı’nda su yok. Yeni bir baraj istiyoruz ama var olan barajda su yok, Madra Barajı’ndan üreticiye su verilemiyor. Ayvalık’taki üretici şu an yer altı sularına yükleniyor, bu durumda da içme suyu kuyuları kurumuş vaziyette” ifadelerini kullandı.

“MADRA BARAJI KURUMUŞ DURUMDA”

Turizm sezonu nedeniyle artan nüfusun da getirdiği aşırı kullanım nedeniyle Ayvalık’ta su olmadığını ifade eden Ergin, “Ayvalık’ta su yok. Nüfus ciddi anlamda artmış durumda! İkinci bir baraj çözüm müdür? Ben teknik anlamda bir şey diyemem buna, ama farklı alternatif projeler sunmamız lazım. Üç yıl önceki bir BASKİ toplantısında şunu da söyledim. Gerekirse denizden içme suyu temin etmemiz lazım, Ayvalık’ın suyu yirmi beş kilometre öteden geliyor. O suyu Ayvalık’a getirmenin ciddi bir enerji maliyeti var. O suyun Ayvalık’ta çeşmeden akıtılmasına kadar geçen süre ve enerjinin toplan maliyeti, bir de deniz suyundan ya da farklı yöntemlerle elde edilecek suyun toplam maliyeti hesaplanmalı üzerine çalışılmalı. Tamam ihtiyaç baraj ise oturulsun tartışılsın ama var olan Madra Barajı kurumuş durumda! İkinci bir baraj yapsan ne olur o da tartışılır. Ayvalık’taki susuzluğun enine boyuna tartışılması gerekiyor” diye konuştu.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler