Manyas Kuşgölü'nde kuraklık alarmı!

Balıkesir'in Bandırma ve Manyas ilçesinde bulunan Kuşgölü'nde kuraklığın artması sebebi ile sular geçen seneye göre 50 metre geride kaldı. Gölde balık nüfusu ise azaldı.

Yayınlanma: 11.03.2023 - 09:55
Manyas Kuşgölü'nde kuraklık alarmı!
Abone Ol google-news

Yağış azlığı ve hava sıcaklığı nedeniyle yurt genelindeki kuraklık tehlikesi devam ediyor.

Balıkesir'in Bandırma ve Manyas ilçesindeki Kuşgölü'nde de kuraklığın artması nedeni ile sular geçen seneye göre 50 metre geride kaldı.

"BALIKLAR YUMURTLAMA YAPAMIYOR"

Göl suyunun geride kalması nedeniyle balıkların yumurtlama yapamadığını belirten Bandırma Bereketli Mahallesi Kuşgölü Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Engin Altın, şu ifadeleri kullandı:

"Şu an göl seviyesi geçen yıla göre 50-60 metre daha düşük. Burada da diğer göllerde olduğu gibi kuraklıktan dolayı sıkıntı var. Kuraklık sebebiyle balıklar yumurtayı dökemiyor. Turna balığı; çimenlik sazlık gibi yerlere yumurtayı döküyor. Fakat su düşük olduğundan dolayı öyle bir şansları yok. Derin sazlarda dökebilirlerse dökecekler, Allah nasip ederse yağmurlar yağarsa, sazanın da turnanın da sular biraz daha yükselirse yumurta dökmelerine imkan sağlanacak."

"BALIKÇILIK SEKTÖRÜNE BÜYÜK ZARAR VERDİ"

Kuşgölü'nde 2 bin-2 bin 500 ton balık sirkülasyonu olduğunu hatırlatan Altın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Suriye ve Irak gibi ülkelere ihracat oluyordu. Kuraklıktan yumurtaların biraz zayıf tutulmasından dolayı bu oran çok düştü. Hatta satışlar öyle çok düştü ki perakende satmaya başladı balıkçı. Balık az olduğu için ihracat yapamıyoruz. Bir TIR doldurmak için 10-15 gün gibi bir zaman lazım. 10-15 gün içinde de tırda balık bozuluyor. İç piyasamız zaten kötü. Kooperatifimizde 64 tane ruhsatlı balıkçımız vardı. Geçen seneki su durumuna göre bu sene görüldüğü üzere teknelerimiz karada kaldı. Hatta gölde olanlar gölde kaldı. Çekemedik. Çünkü su çok yükselmediğinden dolayı gerek kalmadı. Bu kuraklık sebebiyle hem kayıklara bakım yapamıyoruz hem de karadakileri hareket ettiremiyoruz. Kuraklık balıkçılık sektörüne büyük zarar verdi."


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon