Mithat Sancar: Selahattin Demirtaş ile fikir farklılıkları var, ayrılık yok

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a ilişkin 'Ayrılık cezaevi duvarlarından oluşuyor. Sorun yok, fikir farklılıkları var; ayrılık yok' dedi.

Yayınlanma: 30.10.2022 - 00:59
Mithat Sancar: Selahattin Demirtaş ile fikir farklılıkları var, ayrılık yok
Abone Ol google-news

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile fikir farklılıkları olduğunu ancak ayrılığın olmadığını belirtti.

Sancar, "Fikir farklılığını soruna dönüştürmek için sürekli köpürten çevreler var" dedi.

'yeniden TV' YouTube kanalında Ayşegül Doğan'a konuşan Sancar, Selahattin Demirtaş ile ilgili açıklamalarda bulundu.

"ONUN GÖNDERDİĞİ ÖNERİLERİ DE ALIP, DEĞERLENDİRİYORUZ"

"Selahattin Demirtaş arkadaşımızla iletişim hiçbir zaman kopmadı, aksamadı da" diyen Sancar, "Düzenli bir iletişim var kendisiyle parti yönetimi arasında. Hem bizim MYK adına görevlendirdiğimiz bir arkadaşımız bu iletişimi sağlıyor, doğal olarak kendisi de bazen avukatlarıyla görüş iletiyor. Biz de kendisine önerilerimizi, fikirlerimizi söylüyoruz. Onun gönderdiği önerileri de alıp, değerlendiriyoruz. Bu konuda bir sorun yok" ifadelerini kullandı.

"DEMİRTAŞ’LA HER KONUDA FİKİR BİRLİĞİ İÇİNDE OLMAMIZI BEKLEMEK DE DOĞRU DEĞİL"

Sancar, şöyle devam etti:

  • İkincisi, Demirtaş’la her konuda fikir birliği içinde olmamızı beklemek de doğru değil, gerekli değil. Çünkü HDP çoğulcu bir parti ve partinin kurullarındaki tartışmalarda da farklı görüşler ortaya çıkabiliyor. HDP’de karar mekanizmaları şöyle işliyor: Herkes görüşünü söyler, tartışılır, sonuna kadar tartışılır ve bu tartışmalar bir mutabakatla sonuçlanır. Bu mutabakata bağlılık ve bu mutabakat üzerine kurulan siyasetleri sahiplenmek HDP’yi bir arada tutan çimentodur. Biz bu süreci böyle işletiyoruz.

"ÇOK SAYIDA SPEKÜLASYONLA KARŞILAŞIYORUZ"

"Selahattin Demirtaş arkadaşımızla aramızda bazı konularda bazen fikir farklılıkları olur, oluyor, doğaldır; ama daha önce de söylediğim gibi, ayrılık cezaevi duvarlarından oluşuyor" diyen Sancar, şunları ifade etti:

  • Sorun yok, fikir farklılıkları var; ayrılık yok. Fikir farklılığını soruna dönüştürmek için sürekli köpürten çevreler var. Bunu açıkça söylemem lazım. Demirtaş’tan gelen bir açıklamanın hemen HDP’yle ayrılık anlamına geleceği şeklinde yorumlandığı çok sayıda spekülasyonla karşılaşıyoruz. Biz de Selahattin arkadaşımız da buna karşı dikkatliyiz.

İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler