Onur Yürüyüşü engellemelere rağmen düzenlendi! Gösterilere polis müdahalesi: Çok sayıda gözaltı var

İstanbul’da 21’inci LGBTİ+ Onur Yürüyüşü, polis engellemelerine karşın Şişli’de yapıldı. Yürüyüşün ardından polis, gruplara müdahale etti. Aralarında gazeteci ve avukatların da olduğu çok sayıda kişi ablukaya alındı. Gösterilerde çok sayıda gözaltı olduğu da bildirildi.

Yayınlanma: 25.06.2023 - 17:03
Abone Ol google-news

21. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü, iktidarın engelleme girişimlerine rağmen gerçekleşti. İstanbul’da 21. Onur Yürüyüşü kapsamında polis ekipleri İstiklal Caddesi ve Taksim Meydanı'na çıkan bütün sokakları bariyerlerle kapattı.

T24’ün aktardığına göre, bu yılki temasını "Dönüyoruz!" olarak duyuran İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası komitesi, sosyal medya hesabından konum belirtmeden çağrı yapmış ve yürüyüşün saat 15.00'te yapılacağını duyurmuştu.

POLİS ABLUKASI

Basın açıklamasının okunmasının ardından grup dağılmaya başladı. Polis gazetecileri abluka altına aldı. Serbest dansçı Serkan Bozkurt ve avukat Dilara Özaydın'ın da aralarında olduğu en az 60 kişi gözaltına alındı. 

VALİ HEDEF ALMIŞTI

İstanbul Valisi Davut Gül, Onur Haftası’nda sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, LGBTİ+'ları hedef almıştı.

Gül, “Milletimizin ve devletimizin teminatı olan aile kurumumuzu tehdit eden hiçbir faaliyete izin verilmemiştir. İzinsiz gösteri yapan gruplara asla müsaade edilmeyecektir” demişti.

Kadıköy Kaymakamlığı da, İngilizce konuşan LGBTİ+'lar için Lambdaistanbul LGBTİ+ Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen çay etkinliğini yasaklamıştı.

METRO TAKSİM VE ŞİŞHANE'DE DURMAYACAK

Metro İstanbul’dan yapılan açıklamada, İstanbul Valiliği'nin aldığı karar doğrultusunda, bugün saat 10.00’dan itibaren ikinci bir duyuruya kadar M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı’nın Şişhane ve Taksim istasyonları ile F1 Taksim-Kabataş Füniküler Hattı’nın işletmeye kapalı olacağı belirtildi.

SOKAKLAR BARİYERLERLE KAPATILDI

LGBTİ+ Onur Yürüyüşü kapsamında etkinlikler öncesinde bugün Metro’daki Taksim ve Şişhane durakları kapatıldı. Polis ekipleri, İstiklal Caddesi’ne ve Taksim Meydanı’na çıkan sokakları da bariyerlerle kapattı. Yürüyüş öncesinde Şişli’deki Mıstık Parkı’nda bir araya gelen gruplar, basın açıklamasını okudu. Açıklamanın ardından sloganlar ve ıslıklar eşliğinde yürüyüş gerçekleştirildi.

GAZETECİLER ABLUKAYA ALINDI

Gruplar dağıldıktan sonra polis, sokakta bekleyenleri ablukaya aldı. Dansçı Serkan Bozkurt ile T24’te çalışan gazeteciler Candan Yıldız ile Hazal Sipahi de uzun bir süre ablukada bekletildi. Bu sırada avukatlar ve gazeteciler ile İstanbul Güvenlik Şube Müdürü Hanifi Zengin ile tartışma yaşandı. Yıldız ve Sipahi ablukadan çıkarılırken Bozkurt gözaltı aracına bindirildi.

AVUKATLARA GÖZALTI

Yıldız, “Yani bu İletişim Başkanlığı kartının, gazeteciliğin tek ölçüsü olması meselesi çok problemli. Burada kaçımızın İletişim Başkanlığı kartı var? Bu, sizi gazeteci olmaktan alıkoyabilir mi, koyamaz yani. O yüzden bunun bir an önce son bulması gerekiyor” tepkisini gösterdi.

Öte yandan, aralarında avukatların da bulunduğu çok sayıda kişinin de gözaltına alındığı öğrenildi.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler