Partiye göre fay: 'Rezerv alan' ilanı depremzedeler için işlerken AKP'lileri es geçti

İktidarın “rezerv alan” diye niteleyerek mülke el koyma yasası Kahramanmaraş’ta fayın yön değiştirmesine neden oldu. Depremzede yurttaşlar, “Fay geçiyor diyerek oturduğumuz yer rezerv alan ilan edildi ancak bölgede bulunan Kuran kursu ve AKP’lilerin sitesi es geçildi. Çok akıllı bir fay var burada” diyerek çelişkiyi dile getirdi.

Yayınlanma: 12.02.2024 - 03:00
Partiye göre fay: 'Rezerv alan' ilanı depremzedeler için işlerken AKP'lileri es geçti
Abone Ol google-news

Deprem bölgesinde Hatay’dan Kahramanmaraş’a geçiyoruz. Altyapı açısından Hatay ile arasında en az 30 yıl var. Bunu vurguladığımızda bir yurttaş, “Seçim yaklaşıyor diye yakın zamanda yaptılar” diyor. Tabii o yurttaş Hatay’ı görmediği için Kahramanmaraş’ın “bozuk” yolu ile Hatay’ın “bozuk” yolu arasında çok büyük fark olduğunu bilmiyor. Yollar iyi görünse de konu rant olduğunda burada da başka şeyler döndüğünü görüyoruz. Kahramanmaraş’ta yıllar önce çizilen ve işleme konulmayan bir harita, depremden sonra yeni diye uygulamaya konulmuş. Uygun olmayan alan ilan edilen bölgelerde fay hattı ve heyelan riski olması gerekçe gösterilmiş. Evleri o bölgede olan yurttaşlar bu karara öfkeli. 

TEHDİT ‘YAPAY’ ÇIKTI

“Dulkadiroğlu ilçesinde ölümlü yıkımların olduğu bölgeler imara açılırken en az hasarlı bu yerleri imara kapattılar. Üniversiteden rapor istedik, heyelan riski de fay tehdidi de ‘yapay’ çıktı” diyorlar. 

Konuştuğumuz “Orta Hasarlı Evler ve Uygun Olmayan Alan Mağdurları Platformu” üyeleri başka bir çelişkiye de dikkat çekiyor: 

“Belirlenen alan bazı yerlerde genişleyip bazı yerlerde daralıyor. Fay ne kadar akıllıysa, iktidara yakın kişilerin arazisine geldiğinde onun yanından dolanıyor. Heyelan riski olan bölge de kuran kursu binasını teğet geçiyor.”

Biraz irdelediğimizde bu duruma örnek olarak Ramada Oteli’ni, Kahramanmaraş AKP Milletvekili Ömer Oruç Bilal Debgici’nin dairesinin bulunduğu Kahramanmaraş Yaşam Sitesi’ni, Aksu TV’yi örnek gösteriyorlar. Heyelan bölgesi ilan edilen alandaki kuran kursuna ait bir binanın, Park Vadi Sitesinde çevre ve şehircilik il müdürlüğünden iki mühendisin evinin ve Onikişibat İlçe Müftülüğü’nün de kapsam dışı bırakıldığını iddia ediyorlar. 

"TEPKİ ÇEKMESİN DİYE DİLLENDİRMİYORLAR"

Bu alanlardaki diğer bir sorun ise orta hasarlı ilan edilen binalar. Bu raporların da üstünkörü alındığını belirten yurttaşlar şunu ekliyor: “Cumhurbaşkanı Erdoğan buraya geldiğinde orta hasarlı binalar da yorgun. Onları da yıkıp yeni bir Kahramanmaraş yükselsin’ demesi üzerine işgüzarlık yapıp binlerce binaya orta hasarlı diye rapor verdiler. Şimdi de işin içinden çıkamıyorlar.”

Başka bir kişi de bunu doğrularken ekliyor, "Ben memurum, lütfen adımı kimliğimi belirtmeyin. Yoksa ben buradan işyerime gitmeden benim tayinim başka bir yere çıkmış olur." Evi bu alanların içinde kalan ve orta hasarlı olduğu yönünde rapor verilen yurttaşlar kaygılı. Aylardır bu kapsamda eylemler yapan yurttaşlar kaygılarını da şu sözle ifade ediyorlar:

“Uygun Olmayan Alan zırvalığı kaldırılmadığı takdirde, bu alan içerisinde bulunan hasarlı-hasarsız tüm binaların da yıkılacağı gerçeği, bu bölgedeki az hasarlı ve hasarsız bina sahiplerinden saklanıyor. Ev sahipleri uyanmasın diye özellikle yerel basında dillendirilmiyor. Amaçları evlerimizi bizden almak ve orta vadede de buradan rant sağlamak.”

Kahramanmaraş’taki izlenimlerimiz, yıkımın büyük olduğu Dulkadiroğlu ilçesindeki konteyner kentlerde devam edecek. 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler