Pınar Selek'in adı, Fransa'da çalıştığı üniversitenin kampüsüne verilecek

Sosyolog Pınar Selek'in adı, öğretim üyesi olduğu Fransa'daki Cote d'Azur Üniversitesi'nin eğitim fakültesi kampüsüne verilecek.

Yayınlanma: 04.03.2023 - 18:14
Pınar Selek'in adı, Fransa'da çalıştığı üniversitenin kampüsüne verilecek
Abone Ol google-news

Fransa'nın Nice kentindeki Cote d'Azur Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan Sosyolog Pınar Selek'in adı, üniversitenin eğitim fakültesi kampüsüne verildi. 

Pınar Selek, sosyal medya hesabında paylaşımda bulundu. Selek,"Öğretim üyesi olduğum Cote d'Azur Üniversitesinin Eğitim Fakültesi kampüsüne adım verilecek. Onur duydum. Çektiğim-iz tüm acıları azaltmasa da anlamlı..." ifadelerini kullandı.

PINAR SELEK KİMDİR?

Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun olan Selek, aynı üniversitede yüksek lisans yaptı. Fransa'nın Lyon kentindeki Ecole Normale Superieure'den fahri doktora alan Selek, Strazburg Üniversitesi'nden siyaset bilimi doktoru unvanı aldı.

1998'de "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla tutuklanan Selek, Mısır Çarşısı Davası'nda yargılandı. Pınar Selek, bu davadan dört kere beraat etti. Yargıtay, her defasında beraat kararının bozulmasını ve hapis cezasının onanmasını talep etti.

17 Ocak 2023 günü Yargıtay Ceza Genel Kurulu beraat kararının bozulması ile ilgili gerekçeli kararını İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Mahkeme de Pınar Selek’e ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi gerektiğine ilişkin kararı doğrultusunda Selek hakkında tutuklama ve kırmızı bülten çıkartılmasına karar verdi.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler