'Rezidansta işkence' davasında karar... 3 sanığa 10'ar yıl hapis cezası verildi!

Selçuklu'da eski sevgilisi Demet Aydın'ı kaçırıp, rezidansta işkence yaptıkları suçlamasıyla tutuksuz yargılanan Murat Demirci ile nişanlısı Sara Demir ve arkadaşları Tuğba Demirci hakkında 10’ar yıl hapis cezası verildi.

Yayınlanma: 19.10.2023 - 13:50
'Rezidansta işkence' davasında karar... 3 sanığa 10'ar yıl hapis cezası verildi!
Abone Ol google-news

Konya'nın Selçuklu ilçesine bağlı Kosova Mahallesi'ndeki bir rezidansta 8 Nisan 2022’de korku dolu anlar yaşandı.

Edinilen bilgiye göre; kafe işleten Murat Demirci (41), bir süre flört ettiği eski çalışanı Demet Aydın (21) ile buluşarak otomobille yola çıktı. Meram ilçesine gelindiğinde otomobile Demirci'nin nişanlısı Sara Demir (24) ve arkadaşı Tuğba Demirci (22) de bindi. İki kadın, iddiaya göre Demet Aydın'ın ellerini çamaşır ipiyle bağladı. Rezidansa götürülen Demet Aydın, burada 2 saat boyunca işkence gördü. Demet Aydın, kurtulduktan sonra polise giderek şikâyetçi oldu.

BAŞKA BİRİNE DAHA İŞKENCE YAPMIŞLAR!

Gözaltına alınan şüpheliler, ifadelerinin ardından adli kontrolle serbest bırakıldı. Şüphelilerin aynı gün Murat Demirci'nin başka bir eski sevgilisi Merve Kaya'ya da işkence yaptığı ortaya çıktı. Tekrar gözaltına alınan şüpheliler, tutuklandı. 3 kişi hakkında ayrıca Demet Aydın'a yönelik işkence iddiası nedeniyle de tutuklama kararı çıkartıldı.

Sanıklar, Merve Kaya’ya yönelik eyleminden dolayı 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandı. Yargılama sürecinde adını 'Eda' olarak değiştiren Merve Kaya şikâyetinden vazgeçti, ancak yargılama kamu davası olarak devam etti.

Bu süreçte 3 sanık, tutuksuz yargılanmak üzere tahliye oldu. 6 Nisan'da yapılan karar duruşmasında mahkeme heyeti, 3 sanığa "hürriyetten yoksun kılma" suçundan 6'şar yıl, "tehdit ve hareket" suçundan 2 yıl 6'şar ay, "yağma" suçunu da "kasten yaralama" olarak değerlendirip, 16 ay 15'er gün olmak üzere toplam 9 yıl 10 ay 15'er gün hapis cezası verdi. Sanıklar, "mala zarar verme" suçundan ise beraat etti.

3 SANIĞA 32 YIL 6'ŞAR AY HAPİS İSTEMİ

Üç sanık, Demet Aydın'a ilişkin eylemleri nedeniyle 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı dava sürecinde bir süre tutuklu kaldıktan sonra tahliye oldu.

Sanıklar hakkında savcı mütalaasında, "birden fazla kişiyle nitelikli hürriyeti yoksun kılma" suçundan 14'er yıl, "birden fazla kişiyle nitelikli yağma" suçundan 7 yıl 6’şar ay, "haberleşmenin gizliliğini ihlal" suçundan 3'er yıl, "mala zarar verme" suçundan 3'er yıl, "tehdit ve hakaret" suçundan 2'şer yıl ve "özel hayatın gizliliğini ihlal" suçundan 3'er yıl olmak üzere toplamda her sanık için 32 yıl 6’şar ay hapis cezası istedi. 

10'AR YIL HAPİS CEZASI

Mahkeme heyeti de tutuksuz yargılanan Murat Demirci, nişanlısı Sara Demir ve arkadaşı Tuğba Demirci'ye Demet Aydın'a yönelik "nitelikli yağma" suçundan önce 12'şer yıl hapis cezası verdi.

Demet Aydın'a telefonu geri verdikleri için ceza 6'şar yıla düşürüldü. Heyet, sanıkların mahkemedeki iyi hallerini göz önünde bulundurarak cezayı 5'er yıla indirdi. 3 kişi, "hürriyeti yoksun kılma" suçundan ise önce 3'er yıl, daha sonra suçun nitelikli ve birden fazla kişiyle işlendiği belirtilerek cezayı 6'şar yıla çıkartıldı.

Heyet, sanıkların mahkemedeki iyi hallerini göz önünde bulundurarak 5’er yıla indirdi.  3 kişi, diğer işledikleri, "haberleşmenin gizliliğini ihlal", "tehdit ve hakaret" ve "mala zarar verme" suçlarından aldıkları toplam 2 yıl 1 ay 25 günlük cezalarını ise cezanın hükmün açıklanması geri bırakılması kararını verdi.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler