Acılı baba Cumhuriyet'e konuştu: 'Oğlumun canına kaç para değer biçtiniz?'

Hendek’te havai fişek fabrikasındaki patlamanın sanığı Yaşar Coşkun’un avukatı, patlamada yaşamını yitiren Halis Yılmaz’ın babası Muammer Yılmaz hakkında suç duyurusunda bulundu. Baba Yılmaz suç duyurusuna tepki gösterdi: “Bizi sindirme korkutma politikası olarak görüyorum. Bu olayın sonuna kadar arkasındayım.”

Yayınlanma: 09.05.2022 - 04:00
Acılı baba Cumhuriyet'e konuştu: 'Oğlumun canına kaç para değer biçtiniz?'
Abone Ol google-news

Sakarya’nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında 2020 tarihinde meydana gelen patlamada 7 kişi yaşamını yitirdi, 126 kişi ise yaralandı. Patlamayla ilgili açılan davada mahkeme, Mahkeme, iş güvenliği uzmanı Aslı Bozkurt’a, sorumlu personel Ahmet Çağrıcı'ya, genel ustabaşı Erşan Öztürk’e, fabrika sorumlu müdürü Asiye Angın’a “bilinçli ve taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 6 yıl 8’er ay, genel ustabaşı Hasan Ali Velioğlu’na 12 yıl 6 ay, fabrika sahipleri Yaşar Coşkun ve Ali Rıza Ergenç Coşkun’a ise 16 yıl 3’er ay hapis cezası verilmesine karar verdi. Mahkeme geçen gün ise gerekçeli kararını açıkladı. Gerekçeli kararın ardından ise patlamada yaşamını yitiren Halis Yılmaz’ın babası Muammer Yılmaz hakkında, sanık Yaşar Coşkun’un yeğeni ve avukatı olan Avukat Abdullah Tekneci “duruşmalardaki hal ve hareketleri” nedeniyle şikayette bulundu. Muammer Yılmaz, “Davayı çok fazla takip eden hangi aile varsa onun üzerine yüklenme amaçları olduğunu düşünüyorum. Benim canıma mal olsa da bunun peşindeyim. Kimlere güveniyorlarsa, arkalarında kim olduklarına inanıyorlarsa bir bir mücadele etmeye razıyım. Ellerinden geleni ardına koymasınlar” diye konuştu. 

‘NASIL PARA BİÇERSİNİZ?’

Yılmaz, “Sanık avukatlarının öyle bir beyanı var ki çıldırırsınız. Sanık avukatına göre bizler daha fazla para alabilmek için şikayetçi oluyormuşuz. Benim çocuğum 26 yaşındaydı. Kaç para değer biçersiniz siz?  Benden şikayetçi olan sanık avukatı Abdullah Tekneci şunu söyleyebiliyor, ‘7 kişi için 250 kişiyi mağdur etmeyin’ diyor. Sen bana 7 kişiyi nasıl geri getireceksin? Getirsinler benim çocuğumu, ben razıyım” ifadelerini kullandı.

BU DAVA SAHİPSİZ DEĞİL 

Davanını avukatı Gülşen Uzuner ise, “Mahkeme, bizim oldukça az bulduğumuz, yedi kişinin ölümüne ve pek çok kişinin yaralanmasına yol açan bu katliama değmeyeceğini düşündüğümüz bir ceza verdi” dedi. Öte yandan fabrikaındaki patlamayla ilgili gerekçeli kararda, mahkeme Çinli usta Yang Weibing hakkında suç duyurusunda bulunulacağını açıkladı. Uzuner konuya ilişkin, “Çinli ustayı bulamayacaklarını biliyorlar. Çinli ustaya kadar orada emniyet amirleri çeşitli kişiler var. Onlar hakkında da bizim suç duyurusu taleplerimiz vardı. Mahkeme hüküm bile kurmadı” dedi. Bu dosya sahipsiz değil diyen Uzuner, “Bu dosya sahipsiz değil. Bu dosyayı birlikte yürüttüğümüz avukat arkadaşımız Can Atalay dosyanın  emekçilerindendi. Onun da bu dosyaya da şu anda Gezi dosyasından tutuklu bulunması bizi bu dosyaya daha fazla sarılmaya, daha fazla emek vermeye itiyor.” diye konuştu.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler