Şaşırtmayan davranış: Diyanet'in hutbesinde Atatürk yine yer almadı

Hutbeleriyle, açıklamalarıyla birçok bakanlığın toplamını aşan bütçeleriyle gündemden düşmeyen Diyanet İşleri Başkanlığı cuma hutbesinde 30 Ağustos Büyük Taarruz Zaferi'ni andı ancak Atatürk'e yer vermedi.

Yayınlanma: 25.08.2023 - 11:44
Şaşırtmayan davranış: Diyanet'in hutbesinde Atatürk yine yer almadı
Abone Ol google-news

Diyanet İşleri Başkanlığı yüksek düzeydeki bütçesi nedeniyle tartışmaların hedefi olurken tepki çeken uygulamalarına da hız kesmeden devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, 30 Ağustos Çanakkale Büyük Taaruz Zaferi için hazırladığı cuma hutbesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ü anmadı.

Söz konusu hutbede, “İstiklal ve istikbalimizin teminatı olan Anadolu’yu yurdumuz kılan 26 Ağustos Malazgirt Zaferi, Allah Teâlâ’nın, aziz milletimizi nusret ve inayetinden mahrum etmediğinin şahididir. En güçlü donanmalarla vatanımızı işgal etmek isteyenleri mağlup ettiğimiz Çanakkale Zaferi buna şahittir. Bütün yokluk ve imkânsızlıklara rağmen hayâsızca akınlara 'dur' dediğimiz Milli Mücadele ruhu buna şahittir.

Vatan aşkıyla dolu imanlı yüreklerin Anadolu’muzdan düşmanları kovduğu 30 Ağustos Büyük Taarruz Zaferi buna şahittir. Bu vesileyle Allah’ın adını yüceltme uğruna canından geçen ve bu cennet vatanı bizlere emanet bırakan aziz şehitlerimizi, ebedi âleme göç eden kahraman gazilerimizi rahmetle yâd ediyorum” ifadeleri yer aldı.

Söz konusu hutbede Atatürk’ün adının geçmemesi ise dikkat çekti. 

‘TÜRK ULUSUNA SAYGISIZLIKTIR’ 

İlahiyatçı ve felsefeci Prof. Dr. Şahin Filiz konuya ilişkin Cumhuriyet’e açıklamalarda bulundu. Diyanet’in bir cumhuriyet kurumu olduğunu anımsatan Filiz, “Atatürk’ün kurduğu Diyanet’in başkanı Atatürk’ü anmama geleneğini sürdürüyor. Bu durum Türk ulusuna saygısızlıktır. Diyanet İşleri Başkanı ya hutbelerde Atatürk’ü neden anmadığını açıklasın ya da o makamı artık işgal etmesin” dedi. 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler