Son dakika... Marmara Denizi'nde 5.1 büyüklüğünde deprem! İstanbul ve çevre illerden de hissedildi

Son dakika haberi... İstanbul'da hissedilen bir deprem oldu. AFAD, merkez üssü Marmara Denizi Gemlik Körfezi olan 5.1 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini bildirdi. Depremden 3 dakika sonra aynı bölgede 4.5'lik bir sarsıntı daha oldu. Depreme ilişkin İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İstanbul'da iki binada çatlak oluştuğu belirtildi.

Yayınlanma: 04.12.2023 - 10:45
Abone Ol google-news

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) aktardığına göre, Marmara Denizi'nde 5.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem başta İstanbul olmak üzere Balıkesir, Eskişehir, Bilecik, Bursa, İstanbul, İzmir, Tekirdağ, Kocaeli, Kütahya ve birçok ilde hissedildi.

Saat 10.42'de meydana gelen depremin derinliği ise 8.98 km olarak ölçüldü.

Öte yandan 5.1'lik depremin ardından aynı bölgede 10.45'te 4.5 ve 10.57'de 3.5 büyüklüğünde iki artçı sarsıntı daha oldu.

Depreme ev ve iş yerlerinde yakalanan yurrtaşlar, korku ve panik ile sokaklara döküldü.   

KANDİLLİ: 4.9

Öte yandan Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 4.9 olarak açıkladı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN İLK AÇIKLAMA

Depremin ardından X hesabından açıklama yapan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, şu ifadeleri kullandı:

"Marmara Denizi Gemlik Açıklarında 5.1 büyüklüğünde meydana gelen ve çevre illerden de hissedilen depremde, başta AFAD olmak üzere ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha tarama çalışmaları için bölgeye sevk edilmiştir. 

Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. 

Depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.

Allah ülkemizi ve milletimizi afetlerden korusun."

DAVUT GÜL: BİZE ULAŞAN BİR İHBAR YOK

İstanbul Valisi Davut Gül, kendilerine bir ihbar ulaşmadığını beliretek "Deprem ilimizde de hissedildi. Çok şükür şimdilik bize ulaşan bir ihbar yok. Tarama çalışmaları devam ediyor. Geçmiş olsun,  Rabbim milletimizi her türlü kaza beladan muhafaza etsin…" ifadelerini kullandı.

BİR AÇIKLAMA DA İMAMOĞLU'NDAN

Depreme ilişkin bir açıklama da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan geldi. İmamoğlu, "İstanbul'da da hissesilen Gemlik merkezli 5.1 büyüklüğündeki depremden etkilenen tüm illerimize geçmiş olsun. İstanbul'da şu ana kadar bize ulaşan olumsuz bir durum söz konusu değil, takip ediyoruz." dedi.

AFAD: OLUMSUZ BİR DURUM YOK

AFAD tarafından yapılan açıklamada ise "Marmara Denizi, Gemlik Körfezi’nde (Bursa Mudanya açıkları) meydana gelen 5.1 ve 4.5 büyüklüklerindeki depremler sonrasında an itibarıyla olumsuz bir durum bulunmamaktadır." denidi.

FAHRETTİN KOCA: AMBULANS EKİPLERİ SEVK EDİLDİ!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, X hesabından şu açıklamayı paylaştı:

"10.42’de Bursa Gemlik Körfezinde 5.1 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir. Bursa, Yalova, İstanbul ve Kocaeli’deki Sağlık Afet ve Koordinasyon Merkezleri ile (SAKOM) görüşülmüş, depremin hissedildiği yerlerde merkezlere olumsuz bir çağrı gelmediği bilgisi alınmıştır. Bölgeye ambulans ekipleri görevlendirilmiştir. Tarama çalışmaları devam etmektedir."

YERLİKAYA'DAN YENİ AÇIKLAMALAR: İKİ BİNADA ÇATLAK OLUŞTU

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, yaptığı son açıklamada deprem nedeniyle İstanbul'da iki binada çatlak oluştuğunu ifade etti. 

İki vatandaşın da merdivenden düşmesi sonucu yaralandığını belirtn Yerlikaya'nın paylaşımı şu şekilde:

"Bu sabah 10:42’de Marmara Denizi Gemlik Körfezi-Bursa Mudanya bölgesinde 5.1 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. Sonrasında en büyüğü 4.5 büyüklüğünde olmak üzere farklı büyüklüklerde 13 artçı deprem ölçüldü.

İstanbul, Bursa ve diğer civar illerde; AFAD, Jandarma, Emniyet, UMKE Ekipleri ve diğer görevlilerle yapılan saha taramaları ile birlikte 112’ye gelen ihbarların değerlendirilmesi sonucu an itibari ile olumsuz bir durum  bulunmamaktadır.

İSTANBUL Esenler 1, Küçükçekmece 1 bina çatlağı olduğuna ilişkin ihbar alınmış olup Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri ilgili adreslere sevk edilmiştir.

BURSA Mudanya’da 1 evde çatlak olduğuna ilişkin ihbar alınmış olup Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri ilgili adreslere sevk edilmiştir.

2 vatandaşımız merdivenden düşmüş olup sağlıklarına ilişkin bir olumsuz durum söz konusu değildir.

Gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyoruz.  Depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Allah ülkemizi ve milletimizi afetlerden korusun."


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler