Tarikat, müftülük, kurs ve bakanlıktan kayıp çocuklarla ilgili dört farklı iddia: 9 çocuk nerede?

Dokuz kimsesiz çocuk Sakarya’da tarikat yurduna verilmişti. Yurt görevlileri, çocukları Diyanet’e geri gönderdiklerini söyledi. Bakanlık ve müftülük yalanladı. Çocuklar ortada yok.

Yayınlanma: 04.03.2023 - 04:00
Tarikat, müftülük, kurs ve bakanlıktan kayıp çocuklarla ilgili dört farklı iddia: 9 çocuk nerede?
Abone Ol google-news

Türkiye depremin acısını bir yana bıraktı, kayıp depremzede çocuklarını arıyor. Kahramanmaraş merkezli depremin ardından bin kadar çocuğun kayıp olduğu iddia edildi. Kimseden çocukların akıbetiyle ilgili elle tutulur bir açıklama gelmiyor. Çocukların tarikatlara teslim edildiğine dair peş peşe iddialar geliyor. En son 9 depremzede çocuğun, İsmailağa cemaatine yakın Sakarya Erenler İlme Hizmet Vakfı tarafından yönetilen bir Kuran kursuna götürüldüğü ortaya çıktı. 

Geçen gün Cumhuriyet’in sorularını yanıtlayan Sakarya Erenler İlme Hizmet Vakfı yetkilileri ise çocukların Diyanet’e bağlı bir yere yerleştirildiğini iddia ederek “Çocukların buraya gelişi Hasan Başiş hocanın bağlantısıyla oldu. Geçici süre kalacaklardı ancak böyle bir fitne olunca çocukları geri yollamak zorunda kaldık” dedi. Ancak konuya ilişkin olayda ismi geçen Sakarya İl Müftüsü Hasan Başiş iddiaları yalanladı. Başiş, “Ben Sakarya İl müftüsüyüm. Kesinlikle bizim resmi Kuran kurslarımızda öyle bir kimse iskân edilmemiştir” diye konuştu. 

‘DİYANET’E GİTTİLER’

9 depremzede çocuğun Diyanet’e ait bir kurumda olduğuna dair iddialara ilişkin “Hayır kesinlikle değil” yanıtını verdi. Çocukların nerede olduğunu sorduğumuzda da “Bilmiyoruz” dedi.

İddiaların ardından Sakarya Erenler İlme Hizmet Vakfı’na tekrardan sorularımızı yönelttik. İsmini vermek istemeyen bir vakıf görevlisi çocuklara ilişkin, “Bizim dernekte kalmadılar, çocuklar geldiği gibi Diyanet’e gittiler. İhsaniye Camisi yakınında bir yer var. Kesin eminiz ki Diyanet’te kalıyorlar” dedi. Başiş’in iddiaları yalanlamasına ilişkin ise yetkili kişi, “Müftü efendi zaten kendisi bize yolladı çocukları. Kendisinin sorumluluğunda olan çocuklar bunlar. Niye reddeder bilmiyorum” dedi. 

‘VALİLİK TALİMAT VERDİ’

Bahsi geçen Kuran kursunun yetkilisi söz konusu sürece ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Birkaç gün kaldılar sadece. Müftülükten de getiren kişiler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yönlendirdiğini söylediler. İlk önce depremzede aile getireceklerdi. Valilikten talimat geldi biz de kursu tatile çıkardık. İncelemelerde bulunduğunda aileye uygun olmadığı tespit edildi. Bu çocukların babaları yoktu, anneleri vardı. Diyanet ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı beraber çalışmasıdır. Tüm yurtlar boşaltıldı. Kurslar da yurt statüsünde. Bizim kursta uygun yer olmadığı için de vazgeçtiler.”

Yetkili müftülüğün iddiaları reddetmesine ilişkin ise “Müftünün üzerine çok gittikleri için reddeder tabii” dedi. 

‘ÇOCUKLAR SAKARYALIYDI’

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilisi ise iddiaların yalan olduğunu söyledi. Bakanlık yetkilisi ise çocukların nerede olduğunu sorduğumuzda şu ifadeleri kullandı: “Bahsi geçen çocukların kimlik kayıtlarına baktık, hepsi Sakaryalı ve depremzede değil. Hepsi yalan. 9 çocuğun isimleri nedir sorun o yetkililere. Bu yalanı söyleyen kimse ona da sorun.” 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler