Tepkiler sonuç verdi: İstiklal Caddesi'ndeki Göktaşı Heykeli'nin önünü kapatan ATM'ler kaldırıldı

Beyoğlu İstiklal Caddesi'ne 48 yıl önce yerleştirilen Göktaşı Heykeli'nin yanına yerleştirilen ve eserin görünümünü kısmen kapatan ATM kabinlerinin yeri değiştirildi.

Yayınlanma: 23.08.2023 - 10:35
Abone Ol google-news

Beyoğlu'ndaki İstiklal Caddesi'ne 48 yıl önce yerleştirilen Göktaşı Heykeli'nin yanına, geçen yıl ATM 'ler yerleştirilmiş ve heykelin önü kısmen kapanmıştı. ATM kabinlerinin yeri geçen yıldan bu yana tekrar değiştirildi. Bu kez, ATM'ler Göktaşı heykelinin önünü tamamen kapatacak şekilde yerleştirilince, sosyal medyada da eleştiri konusu oldu.

Sosyal medyadaki tepkilerin ardından, Göktaşı Heykeli'nin önüne yan yana yerleştirilen üç ATM kabininin tamamen kaldırıldığı görüldü. 

"DAHA ÖNCE ÜZERİNE REKLAM YAPIŞTIRILDIĞI DA OLDU"

Heykelin sahibi Atilla Onaran'ın kızı Elif Onaran heykelin ATM'lerle kapatıldığının fark edilmesinin ardından "Gerçekten çok üzgünüm. Biz geçen senelerde de bunları konuşmuştuk. Daha önce Odakule esere sahip çıkıyordu, yani 15 sene önce falan yine bir yer değişiminde, ters duruyor diye resim verdim, gönderdim. Tekrardan düzelttiler, altına plaket yazdılar. Fakat bu gerçekten çok üzücü. Ne düşünüyorum biliyor musunuz? Yani insanlar oraya bakıp bir demir yığını görüyorlar. Halbuki Atilla Onaran dünyada paslanmaz çelik heykel yapan ikinci ya da üçüncü sanatçı, hakkında tezler yazılan bir insan. Çok çok üzücü. Bir sürü heykelinin başına bir şeyler geldi, 2 tane heykeli çalındı. Bir tanesinin nerede olduğu bilinmiyor. Bir tanesini özel bir otelin önünden almışlar. Hurdacılar eritirken tesadüfen bulduk. Ankara'da Öpüşenler, Kuğulu Park'ın neredeyse simgesi halindeki heykel, başka birinin adıyla geçiyordu. Bir hukuki süreç başlattık, isim değişikliği yaptık ama ne kadar takip edeceğiz? Çok üzgünüm yani insanlar bakıp da bir demir yığını ne olacak diye görüyorsa eğer sanat eserlerini, buna üzülmekten başka yapacak hiçbir şeyimiz yok. Tabii ki şimdi tekrardan dilekçeler falan yazılıp bir şeyler yapılmaya çalışılacak ama nasıl olacak? Ben sürekli bu heykellerin peşinde koşup ne yapıldı, hasar görüldü mü? Hani daha önce üzerlerine reklam yapıştırıldığı da oldu. Çok korunaksızlar, çok yazık diyecek birşey bulamıyorum" demişti. 

"BEN ÖLÜP GİTTİĞİMDE BU HEYKELLERE NE OLACAK"

Onaran, "İBB'ye müracaatta bulunmadım, çok anlamı olduğunu da düşünmüyorum. Çünkü düzeltiliyor; daha önceden de oldu o zaman Odakule ile muhatap olmuştum. Sıcak bir karşılamaları olmuştu, fakat sonra birdenbire bakıyorsunuz, 1 sene sonra başka türlü oluyor. Bu sefer de ben arkadaşlarımdan komşularımdan falan duydum, 'Haberin var mı? Bir de yan yatırılmış bir de iyice önü kapanmış' diye. Bir jenerasyon için bunlar çok önemli. İstanbul'un simgeleri gibi. Zamanında bir sanatçının eser hibe etmesi, yani bunlar satılan edilen şeyler değiller, çok önemliydi. İnsanlar geçmiş önünden, hikayeler geçmiş. Çok yazık yani. Şimdi bir başvuruda bulunacağım büyük bir ihtimalle ama bu çare olacak mı ondan da emin değilim. Ne kadar koşacağız? Hani bir jenerasyonun benim oğlum yurt dışında okuyor, ben son jenerasyonum gibi. Ben ölüp gittiğimde bu heykellere ne olacak? Gerçekten düşünüyorum" ifadelerini kullanmıştı.

"TURİSTLER BAKTIĞINDA ŞAŞIRIYORDUR"

İstiklal Caddesi'ne gezmeye gelen İbrahim Korban isimli yurttaş da "Çok çirkin bir görüntü. Turistler baktığında muhtemelen şaşırıyordur. Avrupa'nın diğer ülkelerine baktığınızda en küçük bir eseri bile koruduğunu görüyorsunuz. Ne yazık ki, bizim ülkemizde sanat eserlerinin hiç değer görmediğini görüyoruz. Bunu artık belediyenin ya da Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, kimin yapması gerekiyorsa; sadece bu eser değil, ülkedeki tüm eserlerin korunması gerektiğini düşünüyorum" dedi. Eserin sergilendiği noktaya yakın bir iş yerinde çalıştığını belirten Dilek Çarıl ise, "Hoş değil, yıldız tamamen kapanmış durumda. ATM'ler yan taraftaydı, bu tarafa yeni alınmış olması lazım. Orada bir heykel varsa, heykelin öncelikle görülmesi gerekir. Bizzat bu ATM'yi devamlı kullanıyorum, ATM daha farklı bir yere alınabilirdi" ifadelerini kullandı.

 

 

 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler