Anneler Günü ne zaman? 2024 Anneler Günü hangi güne denk geliyor?

Anneler Günü, her yıl mayıs ayının yaklaşmasıyla birlikte vatandaşların gündeminde yer alıyor. Evrensel bir gün olan Anneler Günü'nün kutlama tarihi ülkelere göre değişiklik gösteriyor. Peki, Anneler Günü ne zaman? 2024 Anneler Günü hangi güne denk geliyor?

Yayınlanma: 02.05.2024 - 10:23
Anneler Günü ne zaman? 2024 Anneler Günü hangi güne denk geliyor?
Abone Ol google-news

2024 Anneler Günü için geri sayım başladı. Yine çiçek ve birçok hediyeyle annelerini mutlu edecek olan yurttaşlar, Anneler Günü için tarih araştırmalarına başladı. Peki, Anneler Günü ne zaman? 2024 Anneler Günü hangi güne denk geliyor? 

2024 ANNELER GÜNÜ NE ZAMAN?

Mayıs aylarının ikinci pazar günleri kutlanan Anneler Günü, bu yıl da duygusal anlara sahne olacak. Anneler Günü bu yıl 12 Mayıs 2024 Pazar günü kutlanacak.

ANNELER GÜNÜ TARİHÇESİ

Anneler günü geleneği, Antik Yunanların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa'nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı. ABD'de Anna Jarvis'in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongre'nin onayıyla Amerika Birleşik Devletleri çapında genişledi.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler