Çarşamba keşkeği tescillendi

Çarşamba keşkeğine Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret tescil belgesi verildi.

Yayınlanma: 31.07.2023 - 17:28
Çarşamba keşkeği tescillendi
Abone Ol google-news

Samsun’un ilçesi Çarşamba’nın Belediye Başkanı Halit Doğan, yaptığı açıklamada, yörenin en özel yemeği Çarşamba keşkeğinin tescillenmesinin, lezzetin geleceğe taşınabilmesi açısından oldukça değerli olduğunu belirtti.

Keşkeğin birçok yerde yapıldığını ifade eden Doğan, şöyle devam etti:

"Bizi diğerlerinden ayıran ise keşkek malzemelerinin Çarşambamızın verimli ovasında yetişmesi ve atalarımızdan öğrendiğimiz yöntemlerle pişiriliyor olmasıdır. Onu bu kadar lezzetli ve özel kılan bir diğer unsursa keşkek geleneği ile sosyal birlikteliğin, dayanışmanın sürüyor olması. Özel günlerde bizi bir kazanın etrafına toplayan keşkektir. Özellikle düğün, doğum, asker uğurlama gibi törensel anlam taşıyan ve toplu halde bulunulan ortamlarda imece usulü hazırlanıp hep birlikte tüketilir. Bu da toplumumuzdaki birlik ve beraberliği yansıtmaktadır.

Bu değerlerimizi geleceğe taşımak adına Türk Patent ve Marka Kurumu, Coğrafi İşaretler Dairesi Başkanlığına yaptığımız başvuru sonucunda Çarşamba keşkeğimize coğrafi işaret tescil belgesi verilmiştir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler