Kombi kullananlar dikkat: Bu hata ölüm getirebilir!

Kış aylarının gelmesiyle beraber doğalgaz kombi kullanımı başladı. Bakımları yapılmayan, yanlış montajlanan kombiler ve kapatılan havalandırma menfezleri yurttaşların hayatına mal oluyor.

Yayınlanma: 03.12.2022 - 07:00
Kombi kullananlar dikkat: Bu hata ölüm getirebilir!
Abone Ol google-news

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte havalar soğumaya başlayınca yurttaşlar ısınmak için kombi peteklerini çalıştırmaya başladı. Bakım ve onarımı yetkili servislerde yapılmayan kullanıcılar hem cebinden hem de canından olabilir.

Yanlış montajlanmış kombi ve kapatılan havalandırma menfezi atık gaz ve kaçak gazın içeri sızmasıyla hayata mal oluyor. Kombi uzmanı Yunus Yıldırım, yetkili servis elemanları olmayan şahıslar tarafından yapılan yanlışların büyük risk taşıdığını vurgulayarak, kombi ve petek bakımları için yurttaşları uyardı. 

"MAĞDUR EDİYORLAR"

Yıldırım, “Yetkili servisler haricinde vatandaşlarımız kimseyle çalışmamalı, cep telefonuyla arayarak kullanıcıları mağdur etmekteler. ‘Garanti uzatıyoruz’ diyerek garanti uzatmadan vatandaşlardan yüksek para alarak mağdur ediyorlar. Teknik bilgileri olmadan cihazlara müdahale ediyorlar, cihaz markası ne olursa olsun yetkili servis ile çalışmalarını öneriyoruz. Dışardan parça buluyoruz diyerek uymayan parçaları kombilere takmaya çalışıyorlar” dedi. 

“MENFEZ KAPATILMASI ÖLÜM GETİRİYOR” 

Servis olamayan kişilerin kombi montajı gerçekleştirdiklerinde bacaların yönünü hesaplamadan monte edip ya da tam monte etmeden bıraktıkları için son kullanıcıların atık gazdan zehirlenmelerine neden olduğunu aktaran Yıldırım, içerideki kaçak gazın dışarı atılması için kurulan menfezlerin kapatılması zehirlenmelerin önünü açtığını kaydederek açık bırakılması gerektiğinin altını çizdi.

"300 TL'YE YAPIYORUZ"

Yıldırım, “Kapalı menfezleri gördüğümüz zaman açarak kullanıcıları bilgilendiriyoruz, mağduriyet olacağını bildiriyoruz. Kapatmalarının nedeni içeriye hava gelmemesi, iç ortamın soğumaması ve gaz sarfiyatının düşmesi için yapılan bir işlem ama sağlığımızdan önemli değil. Kombi bakımında yetkili servisler yaklaşık 1 saat boyunca bakım yapıyorlar, içerisinde ileriye dönük problem çıkartılacak parçaları elden geçirirken merdiven altı bakım yapanlar bir bez vurarak bakımlarının yapıldığını söyleyip tehlike oluşturuyorlar. Yetkili servislerin yaptığı bakımda ısınmada verimliliği artırıyoruz, yakıtta tasarruf sağlıyoruz, cihazın ömrünü uzatıyoruz. Bakım fiyatları servislere göre değişkenlik gösteriyor biz 300 TL’ye yapıyoruz” şeklinde konuştu.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler