Uzmanından görme bozukluğunda 'sarı nokta' uyarısı

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Sadullah Keleş, görme bozukluğunda "sarı nokta" hastalığına dikkati çekerek, göz muayenesinde rutinin yanı sıra kapsamlı bir retina muayenesinin yaptırılmasını önerdi.

Yayınlanma: 13.12.2022 - 07:00
Uzmanından görme bozukluğunda 'sarı nokta' uyarısı
Abone Ol google-news

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Sadullah Keleş, sarı nokta hastalıkları ve şaşılık hakkında bilgi verdi. Retinanın en net gören bölgesinin sarı nokta alanı olarak adlandırıldığını belirten Keleş, bu bölgede soruna neden olan pek çok hastalık bulunduğunu ifade etti.

"RENKLER DAHA SOLUK GÖRÜNÜR"

Keleş, sarı nokta hastalığının farklı kişilerde değişik belirtilerle ortaya çıkabildiğini vurgulayarak, "Her iki göz birden etkilenirse okurken veya çalışırken zorluk hissedilmeye başlanır. Bu durumda, baktığınız noktanın ortasında koyu karanlık bir bölge olur, baktığınız noktadaki düz çizgilerde bükülmeler görülür, renkler daha soluk görünür" ifadelerini kullandı.

Hastalığın erken dönemlerde tanı koymanın kolay olmadığını belirten Keleş, erken tanının hastalığın tedavisinde büyük önem taşıdığını kaydetti.

"FARKLI HASTALIKLARDA BULUNUYOR"

Keleş, düzenli göz muayenesinin önemine değinerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Göz muayenesinde görme keskinliğinin değerlendirildiği rutin muayenenin yanı sıra kapsamlı bir retina muayenesi sarı nokta hastalığının tanısında büyük önem taşımaktadır. Sarı nokta bölgesini ilgilendiren farklı hastalıklar da bulunuyor. Sarı nokta zarı, sarı nokta çekintisi, sarı nokta deliği gibi tedavileri cerrahi olan başka hastalıklar da var. Sarı nokta bölgesini ilgilendiren genetik geçişli hastalıklar da vardır. Diyabet ve bazı ilaçlar da sarı nokta bölgesini etkileyerek görme problemlerine sebep olabilmektedir."

"ŞAŞILIK SONRADAN DA OLUŞABİLİR"

Şaşılığın doğuştan veya sonradan da olabileceğini belirten Keleş, şunları kaydetti:

"Şaşılık göz tembelliği, derinlik hissi kaybı ve kozmetik problemlere neden olur. Tedavide görmenin korunması ve gözlerin tekrar paralel konuma getirilmesi amaçlanır. Tedavide birçok yöntem olsa da gözlük, cerrahi veya ikisinin kombinasyonu temel yaklaşımlardır. Şaşılık tedavisinin mutlaka uzman bir hekim tarafından yapılması gerekir. Doğuştan gelen şaşılık vakalarında tedavinin 7 yaşından önce tamamlanmasını öneriyoruz. Herhangi bir yakınması olsun veya olmasın her çocuğun ilkokul çağından önce en az bir kez uzman bir hekim tarafından muayene edilmesi gerekir."


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler