Hem Züğürt, Hem Çakma ‘Çılgın’…

29 Nisan 2011 Cuma
\n\n\n

AKP iktidarı, 12 Haziran seçimlerinde seçmenin önüne ancak İstanbul projelerini allayıp pullayarak çıkabiliyor. Bunların içinde çok bayat bir hayali projeyi, medya sazanlarını da kullanarak bir hayli merak topladıktan sonra allayıp pullayıp açıkladı. Nihayet açıkladı da sepetinde bir pamuğu olmadığı böylece ortaya çıktı.

\n

AKPnin özellikle ekonomi konusunda toplumun beklentisi olan istihdam, gelir adaleti, bölgesel gelişme, sosyal devlet uygulamaları konularında inandırıcı lafı kalmadı. 3 milyonu resmi, 4.5 milyon gerçek işsiz var. Bunların 1 milyondan fazlası diplomalı işsiz. Şimdi bu kitlenin önüne ne ile çıksın, kendini nasıl dinletsin? Kılavuz kargaları İstanbula sarıldılar. Sanayide, Asyanın ihracatçıları ile yarışmaya nefesi yetmeyen Türkiye kapitalizmi için artık eldeki tek sermaye İstanbulun kent rantı. KİTler tükenince, varsa yoksa İstanbuldaki kamu arsaları satılıyor, kamu arsaları TOKİ projelerine sermaye yapılıyor. İstanbula uydu kentler, yeni köprü, tüneller, finans merkezi, yeni bir havaalanı, Galataport, Haydarpaşaport projeleri öngörülerek, yerli-yabancı sermayeye, sermaye birikimi için İstanbul kulvarı gösteriliyor. Vitrine çıkarılan son numara da Kanal İstanbul”…

\n

Oldukça bayat bu çakma çılgınprojeyi ciddiye alıp tartışanlar, 10-20 milyar dolar harcamayı gerektirecek bu hayali projenin İstanbulun ekolojik dengelerini, kent dokusunu, gelir bölüşümünü nasıl tahrip edeceği bir yana, realize edilme şansı nedir diye düşünürler mi? Dönüp Türkiyenin kamu yatırım projeleri ne durumdadır, bunun ne kadarı ne süredir yapılabilmiş ve yapılamamıştır, baktılar mı?

\n

DPT verilerine göre halen irili ufaklı 2 bin 425i bulan kamu projesi var tezgâhta. Bugünün parasıyla 303 milyar TL, dolarla kabaca 202 milyar doları bulan bu kamu yatırımlarının ne kadarı tamamlanabilmiş dersiniz? Yüzde 46sı, yani yarısı bile değil. Bırakın hayali İstanbul projelerini, yılan hikâyesine dönmüş GAP yatırımları bile onlarca yıldır tamamlanamadı. Tarım projelerinin yüzde 64ü bitirilmek için ödenek bekliyor. Hayali kanal projeleri ile masal anlatan ve kaynağı nereden bulacağı belli olmayan RTE, GAP yatırımları için bile elini İşsizlik Fonuna attı ve 3 yıldır, yılda ortalama 5 milyar TLyi işsizlerin bu kaynağından çekip GAPa akıtıyor.

\n

Çoğu duble yolyatırımı, büyük kent metro yatırımı, otoyol projesi olan ulaştırma yatırımları, kamu yatırımlarının yüzde 40ına yaklaşıyor. Ama bu yatırımların da yüzde 45i tamamlanmak için ödenek bekliyor. Enerjide dışa bağımlılık hızla büyürken kamuya enerji yatırımlarını yasaklayan neoliberal AKP iktidarı, süren enerji yatırımlarını tamamlamak için en az 10 milyar dolara ihtiyaç duyuyor.

\n

***

\n

İstanbulun altyapı ihtiyaçları hızla büyüyor ve daha çok kamu yatırımı talep ediyor. Hızlı otomobilleşme ile birlikte, ulaştırma altyapısı yetiştirilmeye çalışılıyor. İstanbulun kamu yatırımı projeleri, 16 milyar dolar ile toplam kamu yatırımlarından yüzde 7 pay alıyor. Çevre illeri de ilgilendirenlerle birlikte pay yüzde 12yi buluyor. Ama İstanbul projeleri de yılan hikâyesi gibi. Projelerin ancak yüzde 43ü tamamlanmış, yarısından çoğu için ödenek bekleniyor. Yani 16 milyar dolarlık İstanbul projelerini tamamlamak için daha 9 milyar dolara ihtiyaç var. Yani bu para bulunacak ki, mevcut metro, yol vb. projeleri tamamlanabilsin.

\n

Kamu yatırımları, toplam yatırımların yüzde 20sini bile bulmuyor. AKP iktidarında kamunun borç yükü 148 milyar dolardan 314 milyar dolara çıktı. Bunların dörtte biri dış borç. Bu borç yükü ile hayali proje hovardalığı hiç mümkün değil. Züğürt AKP, eldeki kamu yatırımlarının yarısını bitirememişken hayali projeler ile bakalım kimlerin daha ne kadar çenesini yoracak...

\n\n

Yazarın Son Yazıları

27 Şubat 2013