Foto Galeri Haber Yaşam Kültür-Sanat Çevre Gezi Spor Doğa ve İnsan

Sırrı çözülemeyen dev heykellerin adası 12 Kasım 2018, Pazartesi cumhuriyet.com.tr

Haber görseli
1
Paskalya Adası, tam anlamıyla gerçekten uzaklara gitmek ya da benzersiz bir deneyim yaşamak isteyenler için Güney Pasifik Okyanusu’nun ortasında yükselen büyüleyici ve gizemli bir nokta. Öyle ki keşfedilmesinin üzerinden yüzlerce yıl geçmesine rağmen hala gizemini korumaya devam ediyor. İşte, dünyanın en ilginç adalarından biri olan Paskalya Adası ile ilgili bilinmesi gerekenler…
Haber görseli
2
Sırrı çözülemeyen dev heykellerin adası

Milliyet'in haberine göre Moai adı verilen, arkaları düz, koyu renkli, insan başı şeklindeki dev taş heykeller… Paskalya Adası’nı bilmeyenlerin dahi animasyonlardan, kliplerden ya da filmlerden hatırlayabileceği bu figürler aslında adayı eşsiz kılan asıl detaylar.

İlk bakışta tıpkı İzlanda gibi ağaç yetişmeyen çorak bir coğrafyayı andıran bu ada, Şili kıyılarından yaklaşık 3,600 km uzaklıkta bulunuyor ve konumuyla ana karaya en uzak ada unvanını elinde bulunduruyor. Asıl şaşkınlık ise 1860 yılında adaya kayıtlı olarak ilk kez ayak basan Tahitili denizcilerin ya da adaya bugünkü ismini veren Hollandalı denizci Jacob Roggeveen’in yaşadığı gibi metrelerce yükseklikteki insan başı heykellerini görünce yaşanıyor.