Aztek ve Mayaların dayanıklılık sırrı 'Chia tohumu' ya da 'Chia çekirdeği'nin adını son yıllarda daha sık duyar olduk. Enerji ve kuvvetli yapılarının gizemli kaynağı  Chia tohumunun ne olduğunu, faydalarını ve nasıl tüketileceğiniKadıköy Florence Nightingale Hastanesinden, beslenme ve diyet uzmanı Güzin Çaltı Yener anlattı:
1
Aztek ve Mayaların dayanıklılık sırrı 'Chia tohumu' ya da 'Chia çekirdeği'nin adını son yıllarda daha sık duyar olduk. Enerji ve kuvvetli yapılarının gizemli kaynağı Chia tohumunun ne olduğunu, faydalarını ve nasıl tüketileceğiniKadıköy Florence Nightingale Hastanesinden, beslenme ve diyet uzmanı Güzin Çaltı Yener anlattı:
Özellikle gluten içermemesi, yüksek lif içeriği, kaliteli protein ve aminoasit kaynağı olması ve yine birçok mineralden de zengin bir tahıl olması ile öne çıkan Chia çekirdeğinin; salatalar, yumurtalı yiyecekler ve pudingler gibi birçok yemek çeşidi açısından da geniş bir kullanım yelpazesi var.
2
Özellikle gluten içermemesi, yüksek lif içeriği, kaliteli protein ve aminoasit kaynağı olması ve yine birçok mineralden de zengin bir tahıl olması ile öne çıkan Chia çekirdeğinin; salatalar, yumurtalı yiyecekler ve pudingler gibi birçok yemek çeşidi açısından da geniş bir kullanım yelpazesi var.
Chia tohumu tokluk hissi veriyor
Ay çekirdeği ile keten tohumu arası bir görüntüde olan bu  tohumlar kendi ağırlığını tam tamına % 80 oranında absorbe etme özelliğine sahip. İşte bu özellik Chia çekirdeklerinin yüksek lif içermesinden kaynaklanırken aynı özellik chia tohumu ile hazırlanan yiyeceklerin de bize tokluk vermesindeki en önemli etken.
3
Chia tohumu tokluk hissi veriyor Ay çekirdeği ile keten tohumu arası bir görüntüde olan bu tohumlar kendi ağırlığını tam tamına % 80 oranında absorbe etme özelliğine sahip. İşte bu özellik Chia çekirdeklerinin yüksek lif içermesinden kaynaklanırken aynı özellik chia tohumu ile hazırlanan yiyeceklerin de bize tokluk vermesindeki en önemli etken.
Chia çekirdeğinin yararları:
4
Chia çekirdeğinin yararları:
1. Güçlü bir antioksidan
2. Doğal bir omega-3 kaynağı
3. Günlük lif ihtiyacımızın büyük bir kısmını karşılıyor; kan şekerimizi dengeliyor.
4.  C vitamini, Kalsiyum, Fosfor ve Demir içeriği ile hem kemik sağlığı hem bağışıklık sistemi dostu.
5. Protein içeriği ile Chia tohumu, veganlar için de doğru ve sağlıklı bir seçim.
5
1. Güçlü bir antioksidan 2. Doğal bir omega-3 kaynağı 3. Günlük lif ihtiyacımızın büyük bir kısmını karşılıyor; kan şekerimizi dengeliyor. 4. C vitamini, Kalsiyum, Fosfor ve Demir içeriği ile hem kemik sağlığı hem bağışıklık sistemi dostu. 5. Protein içeriği ile Chia tohumu, veganlar için de doğru ve sağlıklı bir seçim.
Chia tohumlarını nasıl tüketelim?
6
Chia tohumlarını nasıl tüketelim?
Chianın kulanım alanı esasında biyolojik yapısından dolayı oldukça geniş: Su tutumunun yüksek olmasının yanı sıra yumurta gibi kıvam verme ve jelleşme özelliği ile de dikkat çekiyor; öyle ki 200 ml kadar ılık badem ya da Hindistan cevizi sütüne ekleyeceğiniz,  2 çorba kaşığı kadar chia tohumu buzdolabında bekletildiğinde 3 saatin içinde üzerine mevsim meyveleri de ilave edebileceğiniz kıvamda, pratik bir pudinge dönüşüyor.
7
Chianın kulanım alanı esasında biyolojik yapısından dolayı oldukça geniş: Su tutumunun yüksek olmasının yanı sıra yumurta gibi kıvam verme ve jelleşme özelliği ile de dikkat çekiyor; öyle ki 200 ml kadar ılık badem ya da Hindistan cevizi sütüne ekleyeceğiniz, 2 çorba kaşığı kadar chia tohumu buzdolabında bekletildiğinde 3 saatin içinde üzerine mevsim meyveleri de ilave edebileceğiniz kıvamda, pratik bir pudinge dönüşüyor.
Üstelik bu puding aslında kahvaltı yerine geçebilecek kadar da besin değeri yüksek, bol proteinli, bol lifli, besleyeci ve tok tutucu bir ara öğün alternatifi.

Sabahları 1 bardak suya eklenecek 1 tatlı kaşığı Chia tohumu ve yarım limon, doğal bir detoks içecek olarak da güvenle kullanılabilir.
8
Üstelik bu puding aslında kahvaltı yerine geçebilecek kadar da besin değeri yüksek, bol proteinli, bol lifli, besleyeci ve tok tutucu bir ara öğün alternatifi. Sabahları 1 bardak suya eklenecek 1 tatlı kaşığı Chia tohumu ve yarım limon, doğal bir detoks içecek olarak da güvenle kullanılabilir.