Kapat
A+ A-

Üniversite yemekhanesine ilişkin önemli iddialar: İşçiler işten atıldı!

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa yemekhanesinde çalışan işçiler yemekhanede yapılan hukuksuz uygulamalara ve sağlıksız koşullara ses çıkarttıkları için işten atıldıklarını söyledi.
Yayınlanma tarihi: 27 Şubat 2019 Çarşamba, 19:04

[Haber görseli]

İstanbul Üniversitesi’nin bölünmesinin ardından üniversitede ödeneklerin kesilmesi üzerine İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’nın yemekhanesinde işçiler işten çıkarıldı. İşçiler, "Yapılan hırsızlığa, öğrenci ve personellerin sağlıksız yemek yemesine göz yummadığımız için işten çıkartıldık" dedi.

İleri Haber'den İzel Sezer'in haberine göre, işçiler, ihale sürecinden sonraki sözleşme baskısını ise şu sözlerle anlattı: “Taşeron şirket üniversiteyi tamamen eline almış ve buna karşı çıkan herkesi de ya tehdit ediyor ya da işten çıkartıyor. Kafalarına göre bir şartname yaptılar, taşeron şirket işçilerle bir sözleşme imzaladı. Sözleşmeyi 2018'de imzalamadık ve 1 sene boyunca sözleşmesiz çalıştık. 2019'a girerken 'Sözleşmeyi imzalamayanları işten çıkaracağız' diye tehdit ettiler ve bize zorla imza attırdılar. İmza attıktan bir gün sonra proje müdürünü işten çıkardılar."

İŞSİZLİK MAAŞINA ENGEL

İşten çıkarılma süreçlerini de anlatan işçiler şunları kaydetti: “Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) ilişkin Torba Yasa'nın 22. maddesine göre bizi işten çıkarttılar ve bu maddeden çıkarıldığımız için işsizlik maaşına başvuramıyoruz. 22. maddeye göre işten çıkarılma sebebi firma içindeki rotasyon değişikliğidir. Yani işveren, işçiyi bağlı olduğu başka bir organizasyona gönderebilir ve kabul edilmezse işten çıkarabilir ama biz bundan dolayı işten çıkartılmadık. Bizim işten çıkarılma sebebimiz 4. madde, yani 'iş sözleşmesi fesh edildi' maddesi. Bizi işten çıkarırken bahane olarak konuyla ilgili personellerden Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne (CİMER) şikayette bulunulmasını gösterdiler, rotasyonla herhangi bir ilgisi yok. 22. maddeyle kıdem tazminatından tamamen yoksun kaldık."

Cumhuriyet İMECESİ