Haliç’te gezecek yer kalmadı

Park alanına su sporları merkezi yapılacak.

17 Aralık 2016 Cumartesi, 22:27

Haliç Köprüsü’nün yanında yer alan ve bir kısmı park olan alana Su Sporları Merkezi geliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne (İBB) gelen teklif sert tartışmalar eşliğinde kabul edildi. AKP’li Meclis üyeleri Su Sporları için en uygun yerin Haliç olduğunu belirtirken CHP’li Meclis üyeleri ise Haliç’te inşaat yoğunluğunun fazla olduğunu yurttaşların gezineceği alanlar kalmadığını ifade etti. İBB Meclisi’nin dünkü oturumuna yeşil alan, gezi alanı, oyun alanlarının yer aldığı yani halka açık olan Haliç Düzenleme Alanı’na ilişkin bir teklif geldi.

Teklif bir kısmı park olan alana Haliç Su Sporları Merkezi yapılmasını öngörüyordu. Teklifte alana hizmet edecek günübirlik spor tesisi ve idari birimlerin yer almasına imkân sağlayacak düzenleme yapılması istendi. Mülkiyeti İBB ve Maliye hazinesinde olan alanın bir kısmı boş, bir kısmı ise park alanı. Teklife Ulaşım Müdürlüğü bazı şartların yerine getirilmesi koşuluyla olumlu görüş bildirdi. Teklifin sonunda yer alan komisyon görüşünde ise bu düzenlemenin “kamu yararı” taşıdığına değinildi. Teklif görüşmeleri sırasında mecliste tartışma çıktı.

CHP’li Meclis üyesi Hüseyin Sağ “İstanbul’un kıyılarında hep çalışma var. Halk alanı diyoruz ama halka açık olmuyor” dedi. CHP’li Meclis üyesi Esin Hacıalioğlu “Buraya artık bir yapının gelmemesi gerekiyor. Dolaşan insanlar için alan kalmadı. Haliç üzerinde birden çok proje var vaten” diye konuştu. AKP’li Meclis üyesi Hadi Diler de “Haliç dünyada su örneği olan bir mekândır. İstanbul’un bu merkeze ihtiyacı var” dedi. Teklif CHP’li Meclis üyelerinin “ret” oyuna karşın AKP’li Meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.