Son Haberler

A+ A-

Cumhuriyet Hükümetleri

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin 61. Hükümeti, AKP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığında kuruldu.
Yayınlanma tarihi: 06 Temmuz 2011 Çarşamba, 12:57

Erdoğan'ın başkanlığındaki hükümeti, Cumhuriyet tarihi boyunca demokratik seçimler sonrasında parlamentoda tek partinin çoğunluğuna dayalı kurulan 16. hükümet oldu. Tek başına hükümet etme imkanını daha önce beş kez Adnan Menderes (19, 20, 21, 22 ve 23. hükümetler), üç kez Süleyman Demirel (30, 31 ve 32. hükümetler), iki kez Turgut Özal (45 ve 46. hükümetler), bir kez Yıldırım Akbulut (47. Hükümet) ve bir kez Mesut Yılmaz (48. Hükümet), bir kez Abdullah Gül (58. hükümet) ve iki kez de Recep Tayyip Erdoğan (59. ve 60. Hükümet) elde etmişti.

AKP'nin tek başına kurduğu 59. ve 60. Hükümetler de Başbakanlığı üstlenen Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet döneminde Başbakanlık yapan 28. isim oldu.

Cumhuriyet döneminde 10 kez hükümet kuran İsmet İnönü bu alanda rekoru elinde bulunduruyor. İnönü'yü, 7 kez hükümet kuran Süleyman Demirel izliyor. Adnan Menderes ile Bülent Ecevit ise 5'er kez başbakanlık yaptılar.
 

En az bakanlı hükümet 5. İnönü Kabinesi

Cumhuriyet hükümetleri içerisinde en az bakanlı kabine, 10 bakan ile İsmet İnönü'nün başbakanlığındaki 5. Cumhuriyet hükümeti. En fazla bakana sahip hükümetler ise Necmettin Erbakan'ın başkanlığındaki 54. Hükümet ile Bülent Ecevit'in başkanlığındaki 57. Hükümet oldu.

TBMM'nin 23 Nisan 1920'de kurulmasından sonra, 29 Ekim 1923'e kadar Türkiye'nin idaresi İcra Vekilleri Heyetleri ile yürütüldü. İcra Vekilleri Heyetleri ile 29 Ekim 1923 yılından bu yana kurulan Cumhuriyet Hükümetleri, bakan sayıları ve başbakanlar şöyle:
 

İcra Vekilleri Heyetleri

- Muvakkat İcra Encümeni: 25 Nisan 1920-3 Mayıs 1920 (Mustafa Kemal Paşa)
-1. İcra Vekilleri Heyeti: 3 Mayıs 1920-24 Ocak 1921 (İcra Vekilleri Heyeti Reisi Mustafa Kemal Paşa)
-2. İcra Vekilleri Heyeti: 24 Ocak 1921-19 Mayıs 1921 (İcra Vekilleri Heyeti Reisi Fevzi Paşa (Çakmak)-Kozan)
-3. İcra Vekilleri Heyeti: 19 Mayıs 1921-Temmuz 1922 (İcra Vekilleri Heyeti Reisi Fevzi Paşa (Çakmak)-Kozan
-4. İcra Vekilleri Heyeti: 12 Temmuz 1922-4 Ağustos 1923 (İcra Vekilleri Heyeti Reisi Hüseyin Rauf Bey (Orbay)-(Sivas)
-5. İcra Vekilleri Heyeti: 14 Ağustos 1923-27 Ekim 1923 (İcra Vekilleri Heyeti Reisi Ali Fethi Bey (Okyar)-(İstanbul)
 

Cumhuriyet Dönemi Hükümetleri

1- 1. İnönü Hükümeti: 30 Ekim 1923-6 Mart 1924 (Başvekil İsmet Paşa (İnönü)-Malatya/12 Bakan)
2- 2. İnönü Hükümeti: 6 Mart 1924-22 Kasım 1924 (Başvekil İsmet Paşa (İnönü)-Malatya/12 Bakan)
3- Okyar Hükümeti: 22 Kasım 1924-3 Mart 1925 (Başvekil Ali Fethi Bey (Okyar)-İstanbul/11 Bakan)
4- 3. İnönü Hükümeti: 3 Mart 1925-1 Kasım 1927 (Başvekil İsmet Paşa (İnönü)-Malatya/12 Bakan)
5- 4. İnönü Hükümeti: 1 Kasım 1927-27 Eylül 1930 (Başvekil İsmet Paşa (İnönü)-Malatya/11 Bakan)
6- 5. İnönü Hükümeti: 27 Eylül 1930-4 Mayıs 1931 (Başvekil İsmet Paşa (İnönü)-Malatya/10 Bakan)
7- 6. İnönü Hükümeti: 4 Mayıs 1931-1 Mart 1935 (Başvekil İsmet Paşa (İnönü)-Malatya/12 Bakan)
8- 7. İnönü Hükümeti: 1 Mart 1935-1 Kasım 1937 (Başvekil İsmet Paşa (İnönü)-Malatya/12 Bakan)
9- 1. Bayar Hükümeti: 1 Kasım 1937-11 Kasım 1938 (Başvekil Mahmut Celal Bayar-İzmir/12 Bakan)
10- 2. Bayar Hükümeti: 11 Kasım 1938-25 Ocak 1939 (Başvekil Mahmut Celal Bayar-İzmir/12 Bakan)
11- 1. Saydam Hükümeti: 25 Ocak 1939-3 Nisan 1939 (Başvekil Refik Saydam-İstanbul/12 Bakan)
12- 2. Saydam Hükümeti: 3 Nisan 1939-9 Temmuz 1942 (Başvekil Refik Saydam-İstanbul/14 Bakan)
13- 1. Saracoğlu Hükümeti: 9 Temmuz 1942-9 Mart 1943 (Başbakan Şükrü Saracoğlu-İzmir/14 Bakan)
14- 2. Saracoğlu Hükümeti: 9 Mart 1943-7 Ağustos 1946 (Başvekil Şükrü Saracoğlu-İzmir/15 Bakan)
15- Peker Hükümeti: 7 Ağustos 1946-10 Eylül 1947 (Başbakan Recep Peker-İstanbul/17 Bakan)
16- 1. Saka Hükümeti: 10 Eylül 1947-10 Haziran 1948 (Başbakan Hasan Saka-Trabzon/17 Bakan)
17- 2. Saka Hükümeti: 10 Haziran 1948-16 Ocak 1949 (Başbakan Hasan Saka-Trabzon/16 Bakan)
18- Günaltay Hükümeti: 16 Ocak 1949-22 Mayıs 1950 (Başbakan Şemsettin Günaltay-Sivas/17 Bakan)
19- 1. Menderes Hükümeti: 22 Mayıs 1950-9 Mart 1951 (Başbakan Adnan Menderes-İstanbul/17 Bakan)
20- 2. Menderes Hükümeti: 9 Mart 1951-17 Mayıs 1954 (Başbakan Adnan Menderes-İstanbul/18 Bakan)
21- 3. Menderes Hükümeti: 17 Mayıs 1954-9 Aralık 1955 (Başvekil Adnan Menderes-İstanbul/19 Bakan)
22- 4. Menderes Hükümeti: 9 Aralık 1955-25 Kasım 1957 (Başvekil Adnan Menderes-İstanbul/20 Bakan)
23- 5. Menderes Hükümeti: 25 Kasım 1957-27 Mayıs 1960 (Başvekil Adnan Menderes-İstanbul/23 Bakan)
24- 1. Gürsel Hükümeti: 30 Mayıs 1960-5 Ocak 1961 (Devlet Başkanı, Başvekil ve Milli
Müdafaa Vekili Cemal Gürsel/20 Bakan)
25- 2. Gürsel Hükümeti: 5 Ocak 1961-20 Kasım 1961 (Başbakan Cemal Gürsel/20 Bakan)
26- 1. Koalisyon (8. İnönü) Hükümeti: 20 Kasım 1961-25 Haziran 1962 (Başbakan İsmet İnönü-Malatya/22 Bakan)
27- 2. Koalisyon (9.İnönü) Hükümeti: 25 Haziran 1962-25 Aralık 1963 (Başbakan İsmet İnönü-Malatya/24 Bakan)
28- 3.Koalisyon (10.İnönü) Hükümeti: 25 Aralık 1963-20 Şubat 1965 (Başbakan İsmet İnönü-Malatya/23 Bakan)
29- 4. Koalisyon (Ürgüplü) Hükümeti: 20 Şubat 1965-27 Ekim 1965
(Başbakan Suat Hayri Ürgüplü-Kayseri/23 Bakan)
30- 1. Demirel Hükümeti: 27 Ekim 1965-3 Kasım 1969 (Başbakan Süleyman Demirel-Isparta/25 Bakan)
31- 2. Demirel Hükümeti: 3 Kasım 1969-6 Mart 1970 (Başbakan Süleymen Demirel-Isparta/25 Bakan)
32- 3. Demirel Hükümeti: 6 Mart 1970-26 Mart 1971 (Başbakan Süleyman Demirel-Isparta/24 Bakan)
33- 1. Erim Hükümeti: 26 Mart 1971-11 Aralık 1971 (Başbakan Nihat Erim - Kocaeli/27 Bakan)
34- 2. Erim Hükümeti: 11 Aralık 1971-22 Mayıs 1972
(Başbakan Nihat Erim, Cumhuriyet Senatosu Kontenjan Üyesi/25 Bakan
35- Melen Hükümeti: 22 Mayıs 1972-15 Nisan 1973
(Başbakan Ferit Melen, Cumhuriyet Senatosu Üyesi-Van/25 Bakan)
36- Talu Hükümeti: 15 Nisan 1973-26 Ocak 1974 (Başbakan Naim Talu, Cumhuriyet Senatosu
Kontenjan Üyesi/25 Bakan)
37- 1. Ecevit Hükümeti: 26 Ocak 1974-17 Kasım 1974 (Başbakan Bülent Ecevit - Zonguldak/25 Bakan)
38- Irmak Hükümeti: 17 Kasım 1974-31 Mart 1975 (Başbakan Sadi Irmak, Cumhuriyet Senatosu
Kontenjan Üyesi/27 Bakan)
39- 4. Demirel Hükümeti: 31 Mart 1975-21 Haziran 1977
(Başbakan Süleyman Demirel-Isparta/30 Bakan)
40- 2. Ecevit Hükümeti: 21 Haziran 1977- 1 Temmuz 1977 (Başbakan Bülent Ecevit-Zonguldak/26 Bakan)
41- 5. Demirel Hükümeti: 21 Temmuz 1977-5 Ocak 1978 (Başbakan Süleyman Demirel-Isparta/29 Bakan)
42- 3. Ecevit Hükümeti: 5 Ocak 1978-12 Kasım 1979 (Başbakan Bülent Ecevit-Zonguldak/35 Bakan)
43- 6. Demirel Hükümeti: 12 Kasım 1979-12 Eylül 1980 (Başbakan Süleyman Demirel-Isparta/29 Bakan)
44- Ulusu Hükümeti: 20 Eylül 1980-13 Aralık 1983 (Başbakan Bülent Ulusu/29 Bakan)
45- 1. Özal Hükümeti: 13 Aralık 1983-21 Aralık 1987 (Başbakan Turgut Özal-İstanbul/23 Bakan)
46- 2. Özal Hükümeti: 21 Aralık 1987-9 Kasım 1989 (Başbakan Turgut Özal-İstanbul/31 Bakan)
47- Akbulut Hükümeti: 9 Kasım 1989-23 Haziran 1991 (Başbakan Yıldırım Akbulut-Erzincan/31 Bakan)
48- Yılmaz Hükümeti: 23 Haziran 1991-20 Kasım 1991 (Başbakan Mesut Yılmaz-Rize/33 Bakan)
49- 7. Demirel Hükümeti: 20 Kasım 1991-25 Haziran 1993 (Başbakan Süleyman Demirel-Isparta/33 Bakan)
50- 1. Çiller Hükümeti: 25 Haziran 1993-5 Ekim 1995 (Başbakan Tansu Çiller-İstanbul/33 Bakan)
51- 2. Çiller Hükümeti: 5 Ekim 1995-30 Ekim 1995 (Başbakan Tansu Çiller-İstanbul/30 Bakan)
52- 3. Çiller Hükümeti: 30 Ekim 1995-6 Mart 1996 (Başbakan Tansu Çiller, İstanbul/33 Bakan)
53- 2. Yılmaz Hükümeti: 6 Mart 1996-28 Haziran 1996 (Başbakan Mesut Yılmaz-Rize/33 Bakan)
54- Erbakan Hükümeti: 28 Haziran 1996-30 Haziran 1997 (Başbakan Necmettin Erbakan-Konya/37 Bakan)
55- 3. Yılmaz Hükümeti: 30 Haziran 1997-11 Ocak 1999 (Başbakan Mesut Yılmaz-Rize/37 Bakan)
56- 4. Ecevit Hükümeti: 11 Ocak 1999-28 Mayıs 1999 (Başbakan Bülent Ecevit-İstanbul/25 Bakan)
57- 5. Ecevit Hükümeti: 28 Mayıs 1999-18 Kasım 2002 (Başbakan Bülent Ecevit-İstanbul/37 Bakan)
58- Gül Hükümeti: 18 Kasım 2002-14 Mart 2003 (Başbakan Abdullah Gül-Kayseri/25 Bakan)
59- 1. Erdoğan Hükümeti: 14 Mart 2003-23 Temmuz 2007 (Başbakan Recep Tayyip Erdoğan-Siirt/23 Bakan)
60. 2. Erdoğan Hükümeti: 28 Ağustos 2007-13 Haziran 2011 (Başbakan Recep Tayyip Erdoğan-İstanbul/26 Bakan)
61. 3. Erdoğan Hükümeti: 6 Temmuz 2011-(Başbakan Recep Tayyip Erdoğan-İstanbul/25 Bakan)

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler