ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan Irak'a gizli ziyaret

Irak'ta temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Amerikan askerlerini ziyaret etti. Pompeo'nun 8-15 Ocak tarihleri arasında bir Ortadoğu turuna çıkacağı duyurulmuştu ancak duyuruda tur kapsamında ziyaret edilecek ülkeler arasında Irak yer almıyordu.
Yayınlanma tarihi: 9 Ocak 2019 Çarşamba, 16:36

[Haber görseli]Irak'ta temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Amerikan askerlerini ziyaret etti. Irak ziyareti, güvenlik gerekçesiyle ABD'li bakan Irak'tan ayrıldıktan sonra Washington tarafından doğrulandı.

Pompeo 9 ülkeyi kapsayan Ortadoğu turunun ilk durağı Ürdün'den Irak'a geçti.

Bağdat'ta Irak Meclis Başkanı Muhammed el Halbusi ile bir araya gelen Pompeo, Iraklı liderlerin Amerikan askerinin Suriye'den çekilmesine ilişkin kaygılarını giderdi.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo İran'ın bölgesel güvenlik için tehdit olarak kalacağı uyarısında bulundu.

Irak ziyareti, güvenlik gerekçesiyle ABD'li bakan Irak'tan ayrıldıktan sonra Washington tarafından doğrulandı.

Pompeo, Irak'taki Amerikan askerlerini de ziyaret etti. Irak'tan Mısır'a geçen Pompeo, bu ülkeden sonra Körfez ülkelerine gidecek.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun 8-15 Ocak tarihleri arasında bir Ortadoğu turuna çıkacağı duyurulmuştu. Ancak Pompeo'nun tur kapsamında ziyaret edeceği ülkeler Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Kuveyt, Bahreyn, Katar, Umman ve Ürdün olarak açıklanmıştı.
A+ A-