Ve İtalya savaş baltalarını çıkardı

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, IŞİD’in dün son olarak Sirte kentine kadar ilerlediği Libya’da savaşmaya hazır olduklarını açıkladı.
Yayınlanma tarihi: 14 Şubat 2015 Cumartesi, 15:31

[Haber görseli]


Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının, Sirte kentine girerek, aralarında Sirte Radyosu’nun da bulunduğu bazı kamu binalarını ele geçirmesi İtalya’yı endişelendirdi.

SKYTG24 haber kanalına konuşan Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, İtalya’nın Libya’ya sadece 200 deniz mili mesafede olduğunu hatırlatarak, “Libya’da durum kötüleşmeye devam ediyor ve bu da İtalya’yı tehdit ediyor. Bunu kabul edemeyiz” dedi.

IŞİD’in Sirte’ye kadar ilerlemesinin ‘alarm’ verici olduğunu savunan Gentiloni, Birleşmiş Milletler’in (BM), Libya’daki gruplar arasındaki arabuluculuk çabalarının sonuç vermemesi halinde, uluslararası meşruiyet çerçevesinde burada savaşmaya hazır olacaklarını belirtti.

Geçtiğimiz aylarda IŞİD’in siyah bayrağının, Vatikan’da dalgalandığını gösteren bir provokasyonunun da hatırlatıldığı Gentiloni, “Bu saçma bir propagandaydı, ancak bu, söz konusu durumun ciddiyetini hafife almamızı gerektirmez” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Cezayir’e bir ziyarette bulunan Gentiloni, burada yaptığı açıklamalarda ise, Libya krizinin askeri yöntemlerle değil, diyalogla çözüleceğine inandıklarını ifade etmişti.

ÜLKEYİ TERK ETME ÇAĞRISI

Bu arada İtalya Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarına Libya’ya gitmeme ve orada bulunanlara da derhal ülkeyi terk etmesi çağrısında bulundu.

Öte yandan, İtalyan ANSA haber ajansının aktardığına göre, IŞİD güçleri, Libya'nın batısını kontrol eden Trablus merkezli Milli Genel Kongre'nin (MGK) desteklediği Fecr (Şafak) Kuvvetleri’ne, Pazar gününe kadar Sirte’yi terk etme süresi verdiğini abonelerine duyurdu.

İtalyan basını, bir IŞİD militanının Twitter hesabından paylaştığı iletide, Sirte ve Roma arasının 1250 kilometre olduğunu anımsatarak, “Bir Scud füzesi buradan İtalya’ya ulaşabilir” diye yazmasının endişe verici olduğunu yazdı.

A+ A-
Cumhuriyet İMECESİ