Tecavüzden kurtulmak için intihar ettiler

IŞİD'in eline düşmek üzere olan Ezidi kızları, tecavüze uğramamak için toplu olarak dağdan atlayarak intihar etti.

cumhuriyet.com.tr
16 Şubat 2015 Pazartesi, 16:44

Tecavüz korkusundanintihar eden Ezidi kadınları, IŞİD militanlarının kendilerini yakalamak üzere olduğunu anlayınca dağdan toplu olarak atladı. Bir baba ise iki kızını öldürdükten sonraintihar etti.

Bu şok ifadeler, Avrupa Parlamentosu (AP) eski Milletvekili Feleknaz Uca'ya ait. Uca, Irak’ın Şengal bölgesinde IŞİD’in eline düşmemek ve namusunu korumak için bazı Ezidi kadın ve kızların toplu olarak dağdan atlayarakintihar ettiklerini, bir babanın ise IŞİD’in eline düşmesin diye önce iki kızını sonra ise kendini öldürdüğünü söyledi.

Diyarbakır’da, IŞİD’in elinde bulunan kadınların kurtarılması için bugün kuruluşu ilan edilen, ’Zorla alıkonulan kadınlar için mücadele platformu’ için düzenlenen toplantıya katılan AP eski üyesi ve aynı zamanda Ezidi olan Felaknaz Uca, IŞİD’in bugüne kadar binlerce kadını kaçırıp, başlarını kestiğini ve tecavüz ettiğini söyledi. IŞİD’in yaptığı vahşet ile Özgecan Aslan’ın öldürülmesinin aynı olduğunu söyleyen Uca, Irak’ta yaptığı incelemeler sırasında IŞİD’in Şengal’de kadın ve kızlara yönelik uyguladığı vahşet ve kadın ile kızların IŞİD’in eline geçmemek için yaptıklarını anlattı.

EL ELE TUTUŞUP DAĞDAN ATLADILAR

Uca, IŞİD’in Şengal’e saldırmasından sonra çok sayıda kadın ve genç kızın kaçtıkları Şengal Dağı’nda namuslarını korumak için el ele tutuşup birlikte dağdan atlayarakintihar ettiklerini belirterek, şöyle konuştu:

"IŞİD’in uyguladığı vahşet, yaptığı tecavüzlerden korunmak ve namuslarını korumak için kızlar ve genç kadınlar dağın tepesinde el ele tutuşup birlikte atlayarak canlarını son vermişler. Yine bir baba evlerinin etrafı IŞİD’liler tarafından sarılınca, kızları IŞİD’in eline geçmesin diye önce iki kızını öldürmüş ardından da silahı ile kendini öldürmüş. Yine akrabaları Avrupa’da yaşayan Hayat adlı 16 yaşındaki genç bir kız, evlerinin IŞİD tarafından sarıldığını görünce Avrupa’daki yakınlarına elindeki silah ile yaşamına son vereceğini söylemiş ve yakınları ile telefon ile görüşürken, tabanca ile namusunu korumak ve IŞİD’in eline düşmemek için canına kıymış ve bu olay yakınları tarafından telefonla duyulmuştur. Kaçırılan Kürt, Ezidi, Türkmen, Arap kadınlar pazarlarda satılmış, bir kadına bir günde 20 nikah kıydırılmıştır."

4 BİN KADIN IŞİD’İN ELİNDE

Feleknaz Uca, IŞİD’in elinde zorla tuttuğu kadın ve kızların sayısı ile ilgili net bir rakam olmamak ile birlikte yapılan çalışmalara göre, IŞİD saldırıları sonrasında 5 bin ile 7 bin 500 arasında kadının kayıp olduğunu söyledi. Uca, Irak Kürt Yönetimi Parlamentosu’nda kurulan komisyonların elindeki verilere göre ise, 4 bin kadının IŞİD’in elinde olduğunu söyledi.