Kapat
A+ A-

Ölüm yolculuğuna kura ile gitmişler

Fransa'da düşen Alman uçağında bulunan yolcuların ilginç hayat hikayeleri, ortaya çıkmaya başladı.
DHA
Yayınlanma tarihi: 25 Mart 2015 Çarşamba, 18:14

[Haber görseli]Gelsenkirchen kenti yakınlarındaki Haltern kasabasında bulunan Joseph-König-Gymnasium Lisesi'nden İspanya'ya giden ve düşen uçakta olduğu öğrenilen 16 öğrencinin, okulda kura çekimiyle belirlendiği belirtildi.

İspanya-Almanya arasında yapılan öğrenci değişim programına, söz konusu okuldan 40 öğrencinin gitmek istemesiyle, 16 ile sınırlı olan grup için kura çekimi yapıldığı belirtildi.

Çekilen kura ile belirlenen ve henüz isimleri açıklanmayan 16 öğrenciye, iki de öğretmenin eşlik ettiği açıklandı. Uçak kazasının duyulmasıyla dün, eğitime kapatılan Joseph-König-Gymnasium adlı okulda, bu sabah Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Eğitim Bakanı Sylvia Löhrmann'ın katılımıyla bir matem töreni yapıldı.

Basına kapalı olarak yapılan törende, okul öğretmenleri, okul idaresi ve öğrenci ailelerinin de bulunduğu belirtildi.

OKULDA HÜZÜN HAKİM

Fransız Alplerine düşen Germanwings uçağında hayatını kaybeden 16 öğrenci ve 2 öğretmen için Almanya'nın Haltern kasabasındaki Joseph-König Lisesi'nde anma töreni düzenlendi. Girişi mum ve çiçeklerle süslenen okulda eğitim gören Türk gençleri ve aileleri olayın acısını yaşıyor.

10. sınıfa giden öğrencilerin İspanyolca kursu kapsamındaki değişim programı kapsamında gittiği İspanya'dan dönememeleri ve elim bir kazaya kurban gitmeleri kasabada büyük üzüntü yarattı. Okulu ziyaret edenler hayatını kaybedenler için Joseph-König Lisesi'nin önünde yüzlerce mum yaktı, üzerinde "Neden?" ve "Dün ne kadar kalabalıktık, bugün ise yalnızız" yazılı pankartlar asıldı. Eğitimin yapılmadığı okulda 50 kişilik bir ekibin psikolojik destek verip danışmanlık yaptığı belirtildi.

Okulda eğitim gören Türk öğrenciler arkadaşları için büyük üzüntü duyduklarını ve bugün ders yapılmadığı, kendilerine yönelik çeşitli konuşmalar yapılarak psikolojik destek verildiğini belirttiler. Çevre sakinleri olaydan çok etkilendiklerini, bu tür bir facianın kendilerinin de başlarına gelebileceğini ve bu acıyı paylaşmak için buraya geldiklerini söylediler.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden çok sayıda canlı yayın aracı okulun önünde nöbet tutuyor. Değişim programının partner okulunun bulunduğu Llinars del Valles kentinde yüzlerce kişi kurbanlar için düzenlenen bir anma törenine katıldığı bildirildi. Tüm ülkede olduğu gibi Haltern Belediyesi'nin de bayrakları yarıya indirildi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler