Kapat
A+ A-

Esad: ABD ile diyaloğa açığız

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, ABD ile diyaloğa "açık" olduğunu söyledi.
AA
Yayınlanma tarihi: 27 Mart 2015 Cuma, 10:40

[Haber görseli]Amerikan CBS Televizyonu'nun "60 Minutes" adlı programda Charlie Rose'un sorularını yanıtlayan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin 15 Mart'ta yaptığı açıklamasına değinerek, "ABD'nin Suriye'deki çatışmayla ilgili siyasi yaklaşımı konusunda somut bir şey, yeni bir gerçeklik yok. Şimdiye kadar elimizdeki tek şey bir açıklama" dedi.

Esad, "Ancak ilke olarak Suriye'de her diyaloğun olumlu bir şey olduğunu söyleyebiliriz ve karşılıklı saygı temelinde ABD dahil herkesle, her konuda diyaloğa açık olacağız" ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 15 Mart'ta ABD olarak Suriye'de siyasi değişim için bu ülkenin Devlet Başkanı Beşşar Esad ile müzakere etmek zorunda olacaklarını ve Esad'a müzakereleri kabul etmesi için baskı yapmanın yollarını araştırdıklarını söylemişti.

Kerry, Suriye'deki iç savaşın dördüncü yılında, CBS'ye verdiği mülakatta, "Neticede müzakere etmek zorundayız. Cenevre 1 süreci bağlamında her zaman müzakere etme niyetinde olduk. Esed'in de gelip bunu yapması (müzakerelere girmesi) için uğraşıyoruz ve bunun için onun üzerinde çeşitli türlerden artan baskı oluşturmak gerekebilir" ifadelerini kullanmıştı.

Rose'un Esad ile yaptığı röportajın tamamı, CBS'te bugün yayınlanacak.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler