Esad beş yıl sonra bir ilki gerçekleştirdi

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Moskova'da buluştu. Esad beş yıl sonra Suriye dışına çıkarak bir ilki de gerçekleştirdi.
Yayınlanma tarihi: 21 Ekim 2015 Çarşamba, 09:48

[Haber görseli]

Kremlin'den yapılan açıklamada, iki devlet başkanının görüşmesinde, Rusya'nın Suriye'deki operasyonlarının ele alındığı belirtildi.

Esad ve Putin, Rusya'nın Suriye'deki askeri hareketliliğinin devamına ilişkin sorunları görüştü. Esad, Putin'i Suriye'deki durum ve rejim askerlerinin planlarına dair bilgilendirdi. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Esad'ın çalışma ziyareti için dün akşam Moskova'ya geldiğini ve Putin'le görüştüğünü aktardı.Peskov, Esad'ın halen Moskova'da olup olmadığını belirtmedi.

BBC muhabiri Kim Ghattas, Esad'ın Aralık 2010'da Paris'e yaptığı ziyaretin ardından ilk kez yurt dışına çıktığını belirtti.

Kremlin'den yapılan açıklamaya kadar görüşmeden kimse haberdar olmaz iken, Kremlin'in resmi internet sayfasında bu sabah 09:40'ta yayınlanan metinde iki liderin yaptığı şu konuşmalara yer verildi:

PUTİN: "SURİYE BİZİM DOSTUMUZDUR"
Putin : "Ülkenizdeki dramatik duruma bakmaksızın bizim ricamıza uyup Rusya'ya geldiniz.

Sizin ricanız üzerine bir karar aldık ve Suriye halkına uluslararası terörle mücadelede etkili yardım etmeye çalışıyoruz. Suriye halkı neredeyse tek başına mücadele ediyor, uluslararası teröre karşı geliyor, ciddi kayıplar veriyor, fakat son zamanlar bu mücadelede olumlu ciddi sonuçlara ulaşıyor. Uluslararası terörizmin Yakın Doğu'daki toprakları kontrolü altına alma çabaları, bölgedeki durumun istikrarını bozma çabaları birçok ülkede endişe uyandırıyor. Bu bizi de Rusya'yı da endişelendiriyor. Suriye'de maalesef eski Sovyetler Birliği ülkelerinden gelenler de elinde silahlarla hükümet askerlerine karşı savaşıyorlar. Onların sayısı 4 bine ulaştı. Biz onların askeri deneyime ulaşıp Rusya'ya dönmelerine izin veremeyiz. Suriye'de krizin uzun vadeli çözümüne tüm siyasi güçlerin, dini grupların katılımıyla ulaşılabileceğini düşünüyoruz. Tabi ki son söz Suriye halkına kalacak. Suriye bizim dostumuzdur. Biz sadece terörle mücadelede askeri eylemler sırasında değil aynı zamanda siyasi sürece de katkıda bulunmaya hazırız."

ESAD: "BÖLGEDE YAYILAN TERÖRİZM SİZİN KARARLARINIZ OLMASAYDI DAHA BÜYÜK ALANLARA YAYILIRDI"

Esad: "Her şeyden önce tüm Rusya Federasyonu yönetimine ve Rus halkına Suriye'ye yaptıkları yardımlardan dolayı teşekkür ediyorum. Suriye'nin birliği ve bağımsızlığını destekledikleri için teşekkür ederiz. En önemlisi tüm bunların uluslararası kurallar çerçevesinde yapılması. Şunu söylemeliyim ki her şeyden önce Rusya'nın krizin başından beri attığı siyasi adımlar Suriye'de daha trajik olayların gerçekleşmesine sebep olmadı. Bölgede yayılan terörizm sizin kararlarınız olmasaydı daha büyük alanlara yayılırdı.

Tabi ki, herkes her türlü askeri eylemin siyasi adımları arkasında getirdiğinin farkında. Tabi ki hepimizin tek amacı Suriye halkını kendi ülkesinde görmek. Teröre yapılan darbelerin her şeyden önce terörle mücadele amacıyla yapılması gerek. İkincisi terör, siyasi yollardan barışın sağlanmasına ciddi engeldir. Tabi ki, halk kendi ülkesinin kaderinin belirlenmesinde söz sahibi olmak istiyor. Bir kez daha Rus halkına yardımları için teşekkür etmek istiyorum ve terörü yenmeyi ve ülkenin ekonomik ve siyasi açıdan gelişmesi için birlikte hareket etmeyi ümit ediyorum."

Ziyaret, Esad'ın Suriye'deki savaşın ardından ilk yurt dışı ziyareti oldu.

A+ A-