Kapat
A+ A-

NATO: Yeni soğuk savaş istemiyoruz

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, NATO'nun, Rusya ve Çin ile diyalog içinde olması gerektiğine inandığını belirterek, yeni bir soğuk savaş istemediklerini bildirdi.
Yayınlanma tarihi: 01 Kasım 2017 Çarşamba, 09:23

Rus haber ajansı Sputnik'de yer alan habere göre, Japonya'yı ziyaret eden NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO-Rusya Konseyi'nin sürdürülmesinden yana olduklarını belirtti.

NATO'nun, Rusya ve Çin ile diyalog içinde olması gerektiğine inandığını dile getiren Stoltenberg, "Diyaloğa inanıyoruz çünkü yeni soğuk savaş istemiyoruz" dedi.

Japonya’ya resmi ziyaret düzenleyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile bir görüştü. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya ve Çin'i izole etme niyetinde olmadıklarını kaydetti.

Doğu Asya’ya ilk kez ziyaret düzenleyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Japonya ziyaretinin ikinci gününde resmi temaslarına devam ediyor. Stoltenberg, başkent Tokyo’da Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile bir araya geldi. Stoltenberg ve Abe ortak basın toplantısı düzenledi.

Yeni bir silahlanma yarışı da istemediklerini belirten Stoltenberg, "Rusya bizim komşumuz. Görüş ayrılıklarımız olduğunda, oturup bunları çözmeliyiz" ifadesine yer verdi.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile bir araya gelen Stoltenberg, Kuzey Kore'nin füze ve nükleer silah programlarının, "küresel bir yanıt gerektiren küresel bir tehdit teşkil ettiğini" kaydederek, "Kuzey Kore, nükleer ve balistik programlarından vazgeçmeli" ifadesini kullanmıştı.

Abe ile sorunun barışçıl çözümü için Pyongyang yönetimine karşı güçlü uluslararası baskı uygulanması konusunda hemfikir olduklarını dile getiren Stoltenberg, NATO ve Japonya'nın güvenlik, siber saldırılar ve terörizmle mücadele konularında iş birliğini artırma kararı aldığını bildirmişti.

Basın toplantısında yaptığı konuşmada Japonya’yı NATO’nun doğal ortağı olarak nitelendiren Stoltenberg, özellikle Kuzey Kore gibi ortak tehdit içeren konularda birlikte mücadele etmenin önemine değindi. Kuzey Kore’nin nükleer denemelerinin uluslararası barış ve güvenliği tehdit ettiğini ifade eden Stoltenberg, Kuzey Kore’nin aynı zamanda bölgedeki NATO ortakları için açık ve mevcut bir tehlike oluşturduğunu sözlerine ekledi.

Kuzey Kore’ye balistik füze ve nükleer programından vazgeçmesi yönünde çağrıda bulunan Genel Sekreter Stoltenberg, "Kuzey Kore’nin, küresel bir yanıt gerektiren küresel bir tehdit oluşturduğuna hem fikiriz" dedi. Japon Başbakan Abe ile Kuzey Kore’ye uluslararası baskı uygulama konusunda ortak bir karar verdiklerini belirten Stoltenberg, “Birleşmiş Milletlerin tüm üyeleri, Kuzey Kore'ye yaptırım uygulamakla yükümlüdür” diye konuştu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 4 günlük Japonya ziyaretinin ardından Çarşamba günü Güney Kore'ye geçecek.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler