Kapat
A+ A-

Ekonomi Bakanı Zeybekci'den büyüme tahmini

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2015 yılı 1. çeyreğinde büyüme rakamlarının bekledikleri seviyede gelmeyeceğini belirterek, "Eksi ya da sıfır gelmeyecek, artı gelecek ama istediğimiz seviyede de olmayacak. Büyüme rakamları, 2. çeyrekten sonra da yavaş yavaş istediğimiz noktaya gelecek" dedi.
AA
Yayınlanma tarihi: 26 Mart 2015 Perşembe, 15:57

Zeybekci, Türkiye-Polonya İş Forumu'nun ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gelecek hafta açıklanacak büyüme rakamlarına ilişkin beklentileri sorulan Zeybekci, 2014 yılının dış ticaret ve büyüme rakamları açısından istedikleri gibi sonuçlanmadığını belirterek, her şeye rağmen 2014 rakamlarının yüzde 2,8 ile yüzde 3 aralığında geleceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Zeybekci, 2014 rakamları içinde ihracatın büyümeye katkısının yüzde 2,7 seviyesinde olduğu bilgisini vererek, ihracatın katkısı olmasaydı hemen hemen sıfıra yakın bir büyümenin gerçekleşeceğini ifade etti.

Geçen yıl iç piyasanın büyümeye katkısının görülmediğini aktaran Zeybekci, şunları kaydetti:

"2015 yılı içinde iç piyasanın büyümeye katkı vermeye başladığını göreceğiz diye düşünüyorum. Diğer taraftan ilk 3 aylık dönemde dış ticaretin, yani ihracatın eksi olarak yansımasından kaynaklanan bir sonuç yaşayacağız gibi görünüyor. 2015 yılının ilk iki ayında ihracatımızda altın dahil yüzde 3,5, altın hariç de yüzde 11 civarında bir düşüş söz konusu. 2014 yılının ilk iki ayında dolar/avro paritesi 1,36'lar seviyesindeydi. 2015 yılında ocakta 1,16 ve şubatta 1,11 seviyesine düştü. 2014 yılındaki parite aynı olsaydı ihracatımız yüzde 6 artmış olacaktı. Yani düşüş yerine artış olacaktı. Yani miktar bazında ihracatımız arttı. Üretim, adet ve kilogram bazında ihracatımız arttı. Bunun da büyümeye katkısının adet ve miktar bazında olacağını düşünüyorum."

Zeybekci, mart ayından itibaren ihracatın tekrar toparlanmaya başlayacağını ve büyümeye rakam ve parasal bazda da katkı vereceğini belirterek, "2015 yılının 1. çeyreğinde büyümeyle ilgili rakamlar beklediğimiz, istediğimiz seviyede gelmeyecek. Eksi ya da sıfır gelmeyecek, artı gelecek ama istediğimiz seviyede olmayacak. Büyüme rakamları, 2. çeyrekten sonra da yavaş yavaş istediğimiz noktaya gelecek" diye konuştu.

Birinci çeyrek büyüme rakamlarının Orta Vadeli Program'a (OVP) bir etkisi olup olmayacağına yönelik soruya Zeybekçi, "1. çeyrek rakamları, OVP'deki 1. çeyrek rakamlarımızın altında gelecek. Sıfır olmayacak, eksi olmayacak, artı olacak. Ama 2. çeyrekten sonra, Hükümetimizin piyasanın tekrar hareketlenmesiyle ilgili almış olduğu yeni tedbirlerle, piyasadaki yeni canlanma ve istihdamla, büyümenin tekrar hareketlenmeye başlayacağını, birkaç yıldan beri süren durağanlığın da 2015 2. yarısından itibaren hareketlenmeye başladığını göreceğiz" yanıtını verdi.

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Nihat Zeybekci