Kapat
A+ A-

Bankacılardan Moody's'e yanıt

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın, "Makul riskleri ve beklenmedik şokları yönetebilecek güçte olan bankacılık sektörü için negatif değerlendirmeye katılmıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
AA
Yayınlanma tarihi: 27 Mart 2015 Cuma, 10:59

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, Moody's'in "Türkiye'de Bankacılık Sektörü Raporu"na ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Moody's raporunda, küresel piyasalarda ve Türkiye'de yaşanan gelişmelerin bankaların faaliyet ortamı üzerine etkilerinin değerlendirildiğini anımsattı.

Raporda, uluslararası para ve sermaye piyasalarında kaynak maliyetinin yükseldiği, Türkiye'de enflasyonun yüksek olduğu, milli gelir büyüme hızının ve kredi büyümesinin yavaşladığı hususlarına yer verildiğini hatırlatan Aydın, şunları ifade etti:

"Bu gelişmelerin bankaların kredi risklerini artırdığı, karlılığını ise azalttığı belirtilmiştir. Öte yandan, sektörün güçlü özkaynakları sayesinde artan riskleri rahat bir şekilde yönetebileceği de vurgulanmıştır. Raporda, sorunlu kredi oranlarında bir miktar yükseliş görülebileceği vurgulanmış olmasına karşın, bankacılık sektörünün risk yönetim anlayışı ve sermaye yapısı çerçevesinde olası kredi kayıplarını absorbe edebilecek tamponları bulunduğu açıkça belirtilmiştir. Buna ek olarak söz konusu kuruluş tarafından yapılan stres testleri de benzer şekilde sektörün risklere karşı güçlü olduğunu göstermektedir."

TBB'nin, makro istikrarın korunduğu, büyümenin sürdürüldüğü ve bankaların özkaynaklarını güçlü kılacak kadar karlı olduğu durumlarda sektörün, makul ölçüdeki riskleri ve beklenmedik şokları yönetebileceği görüşünde olduğunu belirten Aydın, son dönemde alınan önlemler sayesinde makro ekonomik risklerin dengelendiği ve yüksek sermaye yeterliliği de dikkate alındığında, sektöre ilişkin görünümün negatif olarak yorumlanması görüşüne katılmadıklarını ifade etti.

Aydın, öte yandan, reel sektörün kredi ihtiyacının karşılanması, ekonomik büyümenin finansmanının sürdürülmesi ve sağlıklı yapısının korunması amacıyla düzenlemelerde uluslararası kuralların imkan verdiği esnekliklerin sağlanması ve aracılık maliyetlerini yükselten kamusal yüklerin azaltılması gerektiğini düşündüklerini kaydetti.

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Hüseyin Aydın

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler