Başbakan’a suç duyurusu

100’den fazla yurttaşın yaşamını yitirdiği 10 Ekim barış mitinginin düzenleyicileri başbakan dahil kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu.
Yayınlanma tarihi: 24 Kasım 2015 Salı, 07:30

Ankara’da “katliamla” sonuçlanan 10 Ekim’deki “Emek, Barış, Demokrasi” mitinginin düzenleyici örgütleri kamu görevlileri hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Dilekçede Başbakan Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Selami Altınok, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç, Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, Ankara Emniyet Müdürü Kadri Kartal ile diğer kamu görevlileri hakkında dava açılması istendi. Düzenleyiciler ile emniyetin iki kez toplantı yaptığı ancak miting güvenliğini tehdit edecek bir istihbarat alındığına dair tertip komitesine hiçbir bilgi verilmediği vurgulanan dilekçede, “Ankara girişinde araçların durdurulup arama yapılması, yolcu taşıma ruhsat kontrolü, yoksa geçişlerine izin verilmemesi, kamera çekimleri, GBT kontrolleri gibi rutin uygulamaların hiçbirinin yapılmadığına” dikkat çekildi. Dilekçede, “Yapılacağı yer ve zaman çok önceden bilinen 10 Ekim mitingine IŞİD’in saldırı yapacağının ve hatta kimlerle yapacağının bilinebilir durumda olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu yakın ve çok ağır tehlikeye karşı asgari tedbirler dahi alınmamıştır” denildi.

YANITSIZ SORULAR

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB dün basın açıklaması yaptı. Ortak açıklamayı okuyan DİSK Başkanı Kani Beko şu soruları sıraladı:

* Polisin miting alanında bulunmayışı tesadüfi bir ihmal midir ?

* Toplanma saati 08.30 iken, Valiliğin miting saatlerini 12.00- 16.00 olarak bildirmesinin nedeni nedir?

* Şehir dışından gelenlerin sabah Ankara Garı’na varacağını, bunun valilik yazısı ile uyumsuz olacağını bildirdiğimizde neden ‘sorun olmaz’ denilip geçilmiştir?

* Toplanma noktasında düzenleyicilerin arama yapması ne amaçla söylenmiştir?

* Mitinglere yönelik bombalı saldırı olacağı ihbarı alınmış olmasına rağmen, neden sadece CHP ve HDP Genel gelip gelmeyeceği ile ilgilenilmiştir?

A+ A-
Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Ahmet Davutoğlu, Kadri Kartal, Mehmet Kılıçlar, Selami Altınok