Eren Erdem yeniden tutuklandı

Kapatılan Karşı Gazetesi davası kapsamında tutuklu yargılanan ve dün görülen duruşmada verilen tahliye kararının ardından savcılığın itirazı üzerine gece saatlerinde hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılan Eren Erdem üst mahkemece tutuklandı. Üye hakimlerden biri karara muhalefet şerhi koydu.

Yayınlanma: 08.01.2019 - 12:50
Abone Ol google-news

<video:1194914>

Eski CHP Milletvekili Eren Erdem, tutuklamaya yönelik yakalama kararını veren İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi'ne çıkarıldı. Duruşmaya, Erdem'in avukatları da katıldı. Davayı izlemek isteyen basın mensupları duruşma salonuna alınmazken; aralarında Mahmut Tanal'ın bulunduğu bazı CHP milletvekilleri salona alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tahliye kararına itirazını kabul ederek Eren Erdem hakkında yakalama kararı çıkaran İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi, Erdem için dün ara duruşma açtı.

‘6 saatte dosyayı nasıl okudunuz’

Duruşmada savunma yapan Erdem, mahkeme heyetine hakkındaki 56 klasörlük dosyayı 6 saatte nasıl okuduklarını sordu. Erdem, “36 kez yurdışına girip çıktım. Niye kaçayım? Kaçma şüphem yoktur. Ben Mustafa Kemal’in askeriyim” dedi. 

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Erdem'in tutuklanmasına karar verdi. Heyetin tutuklama gerekçesi ise şöyle: “Suçunun vasıf ve mahiyeti, davada dinlenilen tanık beyanları, bir kısım sanık savunmaları ve diğer mevcut delil durumuna göre kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin bulunması, yurt dışına çıkmak isterken yakalanmasına göre kaçma şüphesini gösteren somut olguların bulunması, üzerine atılı yasa maddesinde öngörülen cezaların alt ve üst sınırları, suçun sübutu halinde verilmesi muhtemel ceza miktarı ve güvenlik tedbirleri, tutuklu kaldığı süre, adli kontrol hükümlerinin bu aşamada yetersiz kalması ve tutuklama tedbirinin ölçülü olması.” 

Muhalefet şerhi

Karar oy çokluğuyla alındı. Karara muhalefet şerhi düşen üye hâkimlerden biri, "Dosyada toplanan mevcut deliller değerlendirildiğinde, sanık hakkında Ceza Muhakemesi Kanunu uyarınca yurt dışı yasağı ve konutu terk etmeme şeklindeki adli kontrol tedbirlerinin uygulanmasının ölçülü olacağı ve bu tedbirlere karar verilerek sanığın serbest bırakılması görüşünde olduğumdan aksi yöndeki çoğunluğun görüşüne katılmıyorum" ifadelerini kullandı.

Tahliyesine karar verilmişti 

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün görülen davada, duruşma savcısı Aydın Boztaş esas hakkındaki mütalaasını açıklamıştı. Mütalaada, Eren Erdem'in "FETÖ/PDY silahlı terör örgütü içindeki yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" ve gizli tanığı deşifre etmek suretiyle "Gizliliğin ihlali" suçlarından 8,5 yıldan 19 yıla kadar hapsi talep edilmişti. Ancak duruşma sonunda ara kararını açıklayan heyet, "delil durumu, yargılamanın geldiği aşama, tutuklulukta geçirdiği süre, sanık tarafından karartılacak delilin bulunmaması ve dosya kapsamını" gözönüne alarak yaklaşık 6 aydır tutuklu bulunan sanık Eren Erdem'in tahliyesine karar vermişti. Eren Erdem'in yurtdışına çıkış yasağı ve haftada iki gün polis karakoluna imza atma şartı da getirilmişti. Ailesi ve yakınları Erdem'in tahliyesini beklerken, gece saatlerinde duruşma savcısının tahliye kararına itirazı üzerine üst mahkeme olan İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi'nce tutuklanmasına yönelik yakalama kararı çıkarılmıştı.

CHP'lilerden destek 

CHP İstanbul İl Örgütü de Çağlayan Adliyesi'ne gelerek Eren Erdem'e destek verdi. 

 

<haber-yatay:1194553,1194432,1194342,1194264>

 


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler