Kapat
A+ A-

Amedspor Başkanı: Gümüş yüzüklüler saldırdı

Amedsportif Başkanı Ali Karakaş, Ankaragücü maçındaki linç girişimini anlattı. Karakaş, “Bize saldıranların ellerinde gümüş kabzalı büyük yüzükler vardı, o kadar insan nasıl benzeri yüzük taşıyor” dedi.
Yayınlanma tarihi: 26 Nisan 2016 Salı, 07:15

[Haber görseli]

[Haber görseli]19 Mayıs Stadı’ndaki Ankaragücü maçının son dakikalarında, ‘şeref tribünü’ olarak bilinen protokol alanında linç girişimine uğrayıp 5 yöneticisi hastanelik olan 2. lig takımı Amedspor, federasyona, güvenlik güçlerine ve o tribüne hâkim olamayan Spor Bakanlığı’na isyan etti.

Deniz Naki’nin attığı galibiyet golü sonrası, 1’i kadın 5 yönetici arkadaşının kamusal alanda dakikalarca dayak yemesine göz yumulduğunu söyleyen Amedsportif Başkanı Ali Karakaş, “Federasyonun tutumu nedeniyle son aylarda hedef tahtası haline geldik. TFF, görevini yapsın, her maç atılan ırkçı ve ayrıştırıcı söylemler bu tip olaylara çanak tutuyor, olayların protokolde yaşanması ve rakip kulübün başkan ve yöneticilerinin olaya karışması vahim. Başkalaştırılmak isteniyoruz. Biz Türkiye’nin takımıyız, kimse bize Türkiyelilik taslamasın” dedi.

BİZ KARANFİLL ERLE UĞURLADIK

Amed Sportif ile Ankaragücü, ligin ilk yarısında Diyarbakır’da karşı kaşıya gelmişti. Maç için Diyarbakır’a gelen Ankaragücü yöneticileri kentte Amedsportif yöneticileri tarafından ağırlanmıştı. Ankaragücü Başkanı Mehmet Yeğiner, Diyarbakırlı yöneticilerin kendileri için verdiği yemeğin fotoğrafını sosyal medyada paylaşmış ve Amedsportif yöneticilerine teşekkür etmişti. Amedsportif yönetimi dün yaptığı açıklamada, Ankara’da meydana gelen olaylar nedeniyle Ankaragücü yönetimine tepki gösterirken “MKE Ankaragücü takımı Diyarbakır’da karanfillerle maça başlamış ve alkışlanarak uğurlanmıştı... Ne yazık ki herkes Diyarbakır’lı gibi misafirperver olamıyor” açıklamasını yaptı.

Olayları Cumhuriyet’e anlatan Karakaş, [Haber görseli]19 Mayıs Stadı’nda utanç günü yaşandığını belirterek, “Aslında gittiğimiz her yerde yaşadıklarımız tekrarlandı. Maç boyu, ‘Apo’nun ...’leri, Kürtler dışarı’ diye bağırdılar. Deniz golü atınca, protokolde oturan kadın arkadaşımız masumca takımı alkışladı ve o anda boynunda akreditasyon kartı olan Ankaragücülü bir idareci Asbaşkanımız Nurullah’a (Edemen) yumruk attı. Olayı sakinleştireyim derken bir başka arkadaşımız yine boynunda kart olan kişilerce yere yatırılıp tekmelendi. Bir diğeri yüksek yerden aşağı atıldı. Kulüp Başkanı da (Mehmet Yiğiner) olayların içinde yer aldı. B protokol dediğimiz bölümden gelenlerle kalabalık arttı ve arada kaldık. Neden sonra aşağıdan çevik kuvvet gelince olaylar duruldu ve hastaneye gittik. Ayrıca bize saldıranların ellerinde gümüş kabzalı büyük yüzükler vardı, o kadar insan nasıl benzeri yüzük taşıyor? Arkadaşlarımız elinde çubuk olan kişilerden söz etti” dedi. Karakaş, sezon başından beri yıpratıldıklarını belirtirken,“Tüm deplasman maçlarında ırkçı söylemde bulunuyorlar. Kendi sahalarımızda, “çocuklar ölmesin maça gelsin” dedik. Hedef tahtasıyız. Sıvas’a gidiyoruz otel bulamıyoruz, lokantada yemek vermiyorlar. Birleştirici, bütünleştirici olması gereken federasyon aksine davranıyor. Federasyon görevini yapsın, ırkçı ve ayrıştırıcı söylemlere izin vermesin. Biz siyasi örgütlenme değiliz, spor kulübüyüz, Türkiye’nin renklerini taşıyoruz, federasyonun liginde oynuyoruz, Diyarbakır da bu ülkenin kentidir. Bizi başkalaştırmasınlar. Konyalı, İzmirli, Ankaralı evlatlarımız formamızı giyiyor. Tek derdimiz futbol, bunu anlamıyorlar. Son Keçiören maçında gözlemci, “Her yer Sur her yer direniş. Deniz Naki Azadi” sloganı atıldı diye rapor tutmuş, 3 puanımız silindi. Ne yani şimdi Free Freedom (İngilizce) bağırsak da mı suç? Pes etmeyeceğiz, Türkiye’nin bir takımıyız, mücadele edeceğiz” ifadesini kullandı.

6 kişi gözaltında

Ankara Emniyet Müdürlüğü, saldırıyla ilgili 6 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Olayla ilgili 4 kişinin de arandığı bildirildi.

Yetki bakanlıkta

Futbol Federasyonu yönetmelikleri gereği, Türkiye’deki tüm futbol müsabakalarında Protokol Tribünleri’nin kullanım yetkisi Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda. Bakanlık adına Spor İl Müdürlükleri’nin denetimine verilen bu bölüme, müsabık kulüplerin bildirdiği isimler öncelikli olarak giriyor. Ev sahibi kulübe daha fazla kontenjan ayrılırken, kentteki üst düzey bürokratlar da bu tribünü kullanabiliyor.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler