Hatay'da gözaltına alınan İtalyan gazeteci Ankara’ya gönderildi

Hatay’da 9 Nisan’da gözaltına alınan ve sınır dışı edilmek üzere Antakya’daki Göç İdaresi Müdürlüğü’ne sevk edilen İtalyan gazeteci Gabriele Del Grande’nin (35), Ankara’ya gönderildiği belirtildi.

Yayınlanma: 19.04.2017 - 19:26
Abone Ol google-news

CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem, Hatay Valiliği ile yaptığı görüşmenin ardından Del Grande’nin Ankara’daki Göç İdaresi Başkanlığı’na gönderildiğini söyledi. İtalyan yetkililer, Türk yetkililerle yaptıkları görüşmenin ardından Gabriele Del Grande’nin 13 Nisan Perşembe günü sınır dışı edileceği yönünde açıklama yapmış ancak Del Grande aradan geçen günlere karşın sınır dışı edilmişti. Yetkililer de Del Grande’nin neden sınır dışı edilmediğine ilişkin bir açıklama yapmamıştı.

AP: Serbest bırakın

Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani, Türkiye’de gözaltında bulunan İtalyan gazeteci Gabriele Del Grande’nin serbest bırakılması çağısında bulundu. Tajani dün Twitter mesajında, “Del Grande’nin ve Türkiye’de haksız yere gözaltında tutulan tüm gazetecilerin bir an önce serbest bırakılması çağrısında bulunuyorum. İfade özgürlüğü olmadan demokrasi olmaz” ifadesini kullandı İtalya Dışişleri Bakanlığı da Del Grande’nin serbest bırakılması çağrısında bulundu. Bakanlık, “henüz resmi olarak kendisine bir suçlama getirilmeyen Del Grande’nin hukuki destek alması, İtalyan konsolosluğunca ziyaret edilmesi ve ailesiyle görüştürülmesi için çalışıldığını” açıkladı.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler