A+ A-

Dünya Kitap Dergisi'nin “Yılın En İyileri Ödülleri”

Dünya Kitap Dergisi tarafından yirmi iki yıl önce dağıtılmaya başlanan ödüller, bir kez daha sahiplerini buldu. Ödüller bu sene Faruk Duman, Ülker İnce, Sel Yayıncılık, Algan Sezgintüredi, Suphi Varım, Osman Aysu, Saadet Özen ve Mehmet Yaşin’e gitti.
Yayınlanma tarihi: 15 Aralık 2014 Pazartesi, 16:33

Dünya Kitap Dergisi tarafından verilen “Yılın En İyileri Ödülleri”nin 2014 için sahipleri belli oldu. Ödüller bu sene Faruk Duman, Ülker İnce, Sel Yayıncılık, Algan Sezgintüredi, Suphi Varım, Osman Aysu, Saadet Özen ve Mehmet Yaşin’e gitti.

Dünya Kitap Dergisi’nin yirmi iki yıldır verdiği gelenekselleşmiş “Yılın En İyileri” ödüllerinin sonuçları belli oldu. Yılın Telif ve Çeviri Kitapları, Yılın Polisiye Kitabı ve En İyi Gastronomi Kitabı ödüllerinin 2014 yılı sahipleri açıklandı.

Dünya Kitap Yılın Kitabı Ödülleri Seçici Kurulu Faruk Duman, Ülker İnce, Sel Yayıncılık’ı ödüle değer bulurken, Altın Sayfa Yılın Polisiye Kitabı Ödülü ise Algan Sezgintüredi ve Suphi Varım’ın oldu. Bu dalda Osman Aysu’ya Onur Ödülü verilmesi kararlaştırıldı. “Yılın En İyi Gastronomi Kitabı” ödülüne ise Saadet Özen lâyık bulundu. Mehmet Yaşin’e ise yeme-içme kültürüne yıllardır katkıları nedeniyle Gastronomi Emek Ödülü verilecek.

Dünya Kitap Dergisi tarafından 1993 yılından bu yana verilen Dünya Kitap Ödülleri’nden “Yılın Telif Kitabı Ödülü” için 2014’te “Ayın Telif Kitabı” olarak belirlenen 8 kitap arasından seçim yapıldı. Başar Başarır, Faruk Şüyün, Doğan Hızlan, İlknur Özdemir, Selim İleri, Yekta Kopan ve Dünya Temsilcisi’nden oluşan seçici kurul, “Yılın Telif Kitabı” ödülünü; Faruk Duman’ın Can Yayınları’ndan çıkan “Köpekler İçin Gece Müziği” adlı yapıtına oy birliğiyle verdi.

“Yılın Çeviri Kitabı” ödülünün sahipleri ise yıl içerisinde “Ayın Çeviri Kitabı” olarak seçilen 11 eser arasından belirlendi. Aynı seçici kurul, ödülün, oy çokluğuyla Everest Yayınları tarafından basılan Oscar Wilde’ın “Dorian Gray’in Portresi” kitabının çevirmeni Ülker İnce’ye verilmesini kararlaştırdı.

“Yılın Yayınevi” de, aynı toplantıda, aynı seçici kurulca yapılan değerlendirme sonucunda oy birliğiyle Sel Yayıncılık olarak belirlendi.

Altın Sayfa Polisiye Edebiyat Ödülü’nde Yılın Polisiye Kitabı’nın sahipleri ise Algan Sezgin Türedi ve Suphi Varım oldu. Altın Sayfa’nın Erol Üyepazarcı, Faruk Şüyün, Metin Celâl, Nevzat Işıltan, Sevin Okyay’dan oluşan seçici kurulu, ödülü, Algan Sezgin Türedi’nin April Yayıncılık tarafından basılan “Maktulün Şansı” ve Suphi Varım’ın Labirent Yayınları tarafından basılan “Karanlıkta İki Ceset” adlı yapıtlarına oybirliği ile verdi.

Aynı Seçici Kurul, telif polisiye romanın gelişmesindeki payı nedeniyle Osman Aysu’ya Onur Ödülü verilmesini kararlaştırdı.

“Yılın En İyi Gastronomi Kitabı” seçiminin sonuçları da belli oldu. Ahmet Örs, Ali Esad Göksel, Arda Türkmen, Faruk Şüyün, Osman Serim’den oluşan seçici kurul, ödülü Saadet Özen’in Yapı Kredi Yayınları tarafından okurlara sunulan “Çukulata – Çikolatanın Yerli Tarihi” adlı kitabına oy çokluğuyla verdi.

“Türk mutfağının gelişimine ya da tanıtımına katkılarından dolayı bu alanda çaba gösteren kişilere” sunulan “Emek Ödülü”nün sahibi ise Mehmet Yaşin oldu.

Yılın En İyileri” ödülleri, Ocak ayında gerçekleştirilecek bir törenle sahiplerine verilecek.

[Haber görseli]

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Arda Türkmen, Faruk Şüyün, Sevin Okyay