Nâzım Hikmet karikatürleri sanatseverlerle buluştu

Dünyanın dört bir yanından karikatürcülerin eserlerinden oluşan “Nâzım Hikmet Karikatürleri” sergisi Nâzım Hikmet’in 117. yaş gününde açıldı.

Cumhuriyet-Kültür Sanat
17 Ocak 2019 Perşembe, 23:34


Tüm dünyadan karikatürcülerin eserlerinden oluşan ve Karikatürcüler Derneği, Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliği, Türk - Rus Proje Geliştirme Derneği, Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından düzenlenen “Nâzım Hikmet Karikatürleri” sergisi dün düzenlenen törenle sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Sakarya Savaşı’nın ardından yaralanan Türk askerlerinin Rus doktor ve hemşireler tarafından tedavi gördüğü ve 300 yıllık yapısı ile dikkat çeken binada kurulan Nâzım Hikmet ve Puşkin Sanat Merkezi’ndeki sergide Küba, Polonya, Sırbistan ve Brezilya’nın da aralarında yer aldığı 60 ülkeden 75 karikatür yer aldı. Serginin açılış törenine, Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Alexander Sotnichenko, Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Türk - Rus Proje Geliştirme Derneği Başkanı Ivan Starodubtsev katıldı.

‘Yaşasın Nâzım Hikmet’

Törende konuşan Candan, “Onun varlığını, vatan sevgisini, mücadelesini yüreğimizde yaşatıyoruz. 2019 yılı Türk Rus dostluğunun 100. yılı. Biz de mimarlar olarak karşılıklı işbirliği projeleri ile bu süreci geliştirmek istiyoruz. Bu sergi 3 Haziran’da Moskova’da açılacak, Nazım’ın ölüm yıldönümünde” dedi. Candan, Hikmet’in “Yapraklara dallara, yeşillere, allara, nice nice yıllara gülüm, nice nice yıllara” dizeleri ile büyük ustanın doğum gününü kutlayarak sözlerini tamamladı. Hikmet’i anan Starodubtsev, “Türkiye ve Rusya için çok önemli bir adımı bugün atıyoruz. 3 Haziran’da Nâzım Hikmet’in mezarını ziyaret edeceğiz ve parlamentomuzda da bunu göstermek istiyoruz” ifadelerini kullandı. Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Alexander Sotnichenko da, “Türkiye için Nâzım Hikmet, Rusya için Puşkin gibi önemlidir. İkisi de kendi dillerinin kuruluşunda önemli yer aldı. Nazım, Türkçe yazdı ancak Rusya’da da yaşadı. Yaşasın Nâzım Hikmet” dedi. sergi 23 Ocak tarihine kadar ziyarete açık olacak.