Uzmanlardan estetik ameliyatlara karşı uyarı

Hatalı yapılan basit bir dolgu işlemi kangren de edebilir kör de, diyen uzmanlar “Çok tecrübesi olmayan kişilerin estetik cerrahi ameliyatlarını fütursuzca yapmaya başlaması komplikasyon oranını ciddi oranda artırabilir bir durum” diye uyardı.

04 Şubat 2019 Pazartesi, 21:21

<video:1230043>

<haber-dikey:1229931>

Adana’da 23 yaşındaki Leyla Sönmez adlı genç kızın burun ameliyatının ardından yaşamını yitirmesi, dikkatleri estetik ameliyatlara çevirdi. Uzmanlar uyarıyor: Estetik ameliyatlar da cerrahi işlem. Diğer ameliyatlarda olan tüm riskler estetik ameliyatlarda da var.

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği (TPRECD) İkinci Başkanı Prof. Dr. Selahattin Özmen, estetik ameliyatların donanımlı bir hastanede tecrübeli anestezi ve anestezi teknikerleri ile tecrübeli cerrahlar tarafından yapılması gerektiğini vurguluyor. Özmen, “Hiçbir sorunu yok gibi görünmesine rağmen her insanda altta yatan ve normal check-up (genel sağlık taraması) prosedürleri ile saptanamayan bazı sorunlar mevcut olabilir. Bu çeşitli kalp hastalıkları, kanama bozuklukları şeklinde rutin prosedürlerle ortaya çıkmayan bazı sorunlar olabilir” diye konuştu. Özmen, bazı estetik ameliyatların daha uzun süre anestezi gerektirdiği için riskinin bir miktar daha yüksek olduğunu kaydederek “Bu ameliyatlar büyük hacimli karın germe ameliyatları, büyük hacimli liposuction (yağ aldırma) ameliyatları, çok büyük memelerin küçültülmesi olabilir” ifadelerini kullandı.

Dolgu bile risk
“Estetik ameliyatları kimler yapmalı” sorusuna Özmen şu yanıtı verdi: “Sosyal medya vasıtasıyla artan reklam nedeniyle oluşan belki de tecrübesi çok fazla olmayan bazı meslektaşlarımızın, bazı çok büyük ameliyatları korkusuzca yapmaya başlamaları bir sorun. Örneğin vücuttan liposuction ile 10-15 litre yağ alırsanız komplikasyon riskini artırmış olursunuz. Hatalı yapılan bir dolgu işlemi kangrenden körlüğe kadar gidebilen sonuçlara yol açabilir.”

Gencecikti 

Adana’da özel bir hastanede burun eti ameliyatı olduktan sonra fenalaşan ve 3 gün sonra komaya giren üniversiteli Leyla Sönmez (23), yapılan tüm müdahalelere karşın hayatını kaybetti. Aile, doktor Prof. M.S.A. hakkında ihmali gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. 
İstanbul’daki özel bir üniversitede acil tıp teknisyenliği bölümü 1’inci sınıf öğrencisi olan Leyla Sönmez, geceleri uyurken nefes darlığı çektiği için Adana’da özel hastanede 29 Ocak günü burun eti ameliyatı olmuştu. Operasyonun ardından alındığı odada karın ağrısı çekmeye başlayan genç kızın ailesi, durumu doktor ve hemşirelere bildirmiş ancak, doktorların, “Kızınız naz yapıyor. Bir şeyi yok. Yakında taburcu edeceğiz” dediği iddia edilmişti.
Daha önce de davalık olmuş
Prof. Dr M.S.A. hakkında daha önce bir hastasının göğüslerini çok fazla küçülterek his kaybı ve sol meme başının çürümesine neden olduğu iddiasıyla 78 bin liralık maddi ve manevi tazminat davası ve göğüs estetiği sırasında hastası B.Y’yi ameliyat masasında bırakıp gittiği iddiasıyla 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle davalar açılmıştı.