Rakamlar Davutoğlu'nu yalanlıyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AKP döneminde Türkiye'de kadına ve çocuğa karşı şiddet konusunda kararlı tutum sergilendiğini söyleyerek pembe bir tablo çizdi. Ancak rakamlar Davutoğlu'nu yalanlıyor.

15 Şubat 2015 Pazar, 14:08

Sadece kadın korumaların görev yaptığı AKP Antalya İl Kadın Kollarının 4. Olağan Kongresi'nde konuşan Ahmet Davutoğlu her konuda olduğu gibi kadın cinayetleri konusunda da gerçeklikten uzak bir tablo çizdi.

Dışişleri Bakanı olarak çok sayıda çalışma yaptığını ama bu çalışmalar arasında kendisini en çok gurur verenin 2012'de Türkiye adına Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi dönem başkanlığı üstlendiği sırada Kadına ve Aile İçi Şiddete Karşı Mücadele Sözleşmesi'nin hazırlanması olduğunu belirten Davutoğlu, "İstanbul Sözleşmesi" dedikleri bu sözleşmeye Türkiye Cumhuriyeti adına kendisinin imza attığını söyledi.

Davutoğlu, 6284 Sayılı Kanunla Türkiye'de kadına ve çocuğa karşı şiddeti konusunda en kararlı tutumu sergilediklerini iddia ederek, AKP iktidarları olarak yaptıkları yasal değişikliklerle kadınlara pozitif ayrımcılığı getirdiklerini savundu.

Türkiye'de 2002 yılında sadece 11 kadın koruma merkezi varken, bu sayının 131'e yükseltildiğini bildiren Davutoğlu, "283 kadınımız koruma altındaydı, şuanda 3 bin 382 kadınımız. Elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz, göstermeye devam edeceğiz. 1991-2002 arasında kadın koruma merkezlerinden istifade edenlerin sayısı toplam 5 bin 482'ydi. Şimdi ise 2002-2015 yılları arasında 72 bin 435 kadınımıza koruma sağladık" diye konuştu.


Rakamlar yalanlıyor

Gerçekler ise Davutoğlu'nun anlattığı kadar pembe değil. Kadın Cinayetleri Platformunun açıkladığı rapora göre 2014 yılında 294 kadın öldürüldü.  2015 Ocak ayı itibariyle 20 kadının daha öldürüldüğü kayıtlara geçti.

AKP döneminde kadına karşı şiddet yüzde 1400 oranında arttı

2002-2009 yılları arası kadın cinayetleri oranındaki yüzde 1400’lük artışın tesadüf olmadığı iktidarın uygulamalarıyla apaçık görülüyor.

Kongrede Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkan diğer başlımlar ise şöyle:

"Bu kongremizi büyük bir coşkuyla, düğünle yapma, heyecanı, aşkı içerisindeyken iki gün önce Mersin'den gelen haberle yüreğimiz dağlandı. Bir genç kızımız, masum bir genç kızımız hunharca katledildi. Özgecan kardeşimize bir kez daha rahmet diliyorum. Evladımıza bu hunharca saldırıyı yapanları lanetliyorum ve adeletin onlara en sert şekilde mukabelede bulunacağını ümit ediyorum. Annesi muhterem Songül Hanım ile telefonda konuştum. Taziyelerimi paylaştım. Bu tür şiddetin bir daha olmaması için ne gerekiyorsa yapacağız, yapmaya devam edeceğiz. Antalya'dan bir kez daha bu hunharca katliamı lanetliyor ve Özgecan kardeşimizın adının yaşaması için ve herkesin bu adı anması için bir haberi ailesine iletiyorum. Bugün Antalya'da bir Gençlik Merkezi açıyoruz. Bu Gençlik Merkezi'nin adını Özgecan Aslan koyacağız. Bu genç kızımızın acısı unutulmasın. Özellikle de erkeklerin bu sloganı her yere yaymasını istiyorum. Kadına uzanan eller kırılsın. Kim uzatırsa uzatsın kadına uzanan eller kırılsın. Bu elleri kıracağız. İnsanoğlunun gördüğü en namert kişi kadına el uzatan kişidir" ifadelerini kullandı.

"Kadına yönelik şiddete karşı seferberlik ilan ediyoruz"

"Kadına yönelik şiddeti tümüyle ortadan kaldırmak için seferberlik ilan ediyoruz. AK Parti kadın teşkilatları, bütün Türkiye'de şu andan itibaren kadına yönelik şiddet konusunda seferberlik halindedir. Gelin güzel bir kampanya başlatalım. Ben ve eşim, bugünden itibaren kadına yönelik şiddet konusunda kapsamlı bir seferberlik başlatıyoruz. Sizler de buna eşlerinizle katılın. Özgecan için, şiddet görmüş bütün kadınlar için, kadınlarımız seslerini yükseltmeli, ayağa kalkmalı."