CHP'den Fuat Avni iddiasına açıklama

CHP'li Haluk Koç, bazı gazetelerde manşetten verilen ve bazı CHP milletvekilleri tarafından 'Fuat Avni' rumuzlu kullanıcıya gönderildiği iddia edilen Twitter'daki doğrudan mesajlarla ilgili "En tepedeki zalimin emri ile oluşturulan MİT içerisindeki bir ekibin açık tezgahıdır" dedi.
Yayınlanma tarihi: 19 Şubat 2015 Perşembe, 15:29

[Haber görseli]

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

Haluk Koç, bazı gazetelerde CHP'yi konu alan ve bazı CHP milletvekilleri tarafından gönderildiği ifade edilen Twitter'daki doğrudan mesajların fabrikasyon ürünü olduğunu belirterek, "En tepedeki zalimin emri ile oluşturulan MİT içerisindeki bir ekibin açık tezgahıdır. MİT içindeki bu ekip dört kişiden oluşuyor. İki kişi Stratejik Analiz Başkanlığı'nda diğer ikisi ise İstihbarata Karşı Koyma Başkanlığı'nda görevlendirilmişlerdir" dedi.


"DOKUNULMAZLIĞI YOKSA TEZGAH BİR SUÇLAMA İLE TUTUKLANIP HAPSE ATILMALIDIRLAR"

Haluk Koç, "Her kim ki bunların hırsızlıklarının, yolsuzluklarının, aldıkları rüşvetlerin, kapattıkları, peşkeş çektikleri arazilerin, ortada dönen tüm hukuksuzlukların üzerine gider; o kişiler mutlaka bir şekilde etkisizleştirilmelidir, bir şekilde susturulmalıdırlar. Dokunulmazlığı yoksa tezgah bir suçlama ile tutuklanıp hapse atılmalıdırlar. Sokakta ise gerekirse öldürülmelidirler, siyasette ise itibarsızlaştırılmalı, yalan ve dolan dolu, kendilerinin bile inanmadığı senaryolarla konu haleni getirilmeliler. Bu haram ve ahlaksız düzen her ne pahasına olursa olsun, mutlaka sürdürülmelidir" dedi.

[Haber görseli]

"MİT İÇERİSİNDEKİ BİR EKİBİN AÇIK TEZGAHIDIR"

Haluk Koç, "Söyleyeceğim süreçlerle ilgili, şimdi ifade edeceğim süreçlerle ilgili Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu'nun bir ilgisinin bulunmadığını da ifade etmek istiyorum. MİT içinde bu işlere bulaşmayan, bulaştırılamayan namuslu, onurlu yurtsever MİT çalışanlarını bu söyleceklerimden ayırıyorum. Bu gazetelerde CHP'yi konu alan ve bazı CHP milletvekilleri tarafından gönderildiği ifade edilen Twitter'daki doğrudan mesajlar bir fabrikasyon ürünüdür ve en tepedeki zalimin emri ile oluşturulan MİT içerisindeki bir ekibin açık tezgahıdır. MİT içindeki bu ekip dört kişiden oluşuyor. İki kişi Stratejik Analiz Başkanlığı'nda diğer ikisi ise İstihbarata Karşı Koyma Başkanlığı'nda görevlendirilmişlerdir. Bunların hepsi psikolojik harekat konusunda da uzmandır" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'ndan CHP'ye para aktarma iddiasına yanıt

"KİMLERİN CHP ALEYHİNE OLUŞTURULAN BU APTALCA PLANLARDA ROL ALDIĞINI, GÖREVLENDİRİLDİĞİNİ BİLİYORUZ"

Haluk Koç, "Görev tevzii en tepeden yapılmaktadır, talimat en tepeden gelmektedir. Uzun zamandır MİT içerisinden CHP'nin paralel yapı ile tarif ettikleri yapı ile ilişkilendirmek için, istihbarat ve tezgah mühendisliğine soyunduklarını kamuoyuna ilan etmiştik. Sadece CHP değil, diğer muhalefet partilerinin de bu tezgahlara sokulması için çeşitli tezgahlar çevrildiğini işlediğini basın da işledi, yazdı, belgeledi.

Bugün CHP etrafında ortaya koydukları, kustukları iftira ve yalanlar; bu merkezdeki ekip tarafından saraya sıkı sıkı bağlı, hukuk tanımazlığı ile ünlü bir bakanın onayından geçiyor. Ondan sonra en tepedeki muktedire sunuluyor, oluşturulan kara haberler haram medyasına talimatla yayınlatılıyor. Söylediklerim açık ve net, bu tezgahın nasıl kurulduğuna dair daire, kişi ve zinciri veriyorum. Biz bu dümenlerin nasıl çevrildiğini, hangi tezgahlardan geçirildiğini, buralarda kimlerin korktukları için, kimlerin gelecek beklentisi ile bu kirli işlere soyunduklarını net bir şekilde isim isim biliyoruz. Bu bilgiler bize de geliyor. Kimlerin CHP aleyhine oluşturulan bu aptalca planlarda rol aldığını, görevlendirildiğini çok iyi biliyoruz ve biz de izliyoruz" dedi.

"SİYASET MÜHENDİSLİĞİNE SOYUNUP TEZGAH İÇİNE GİREBİLİYOR"

MİT'in doğrudan Başbakanlık'a bağlı olduğunu belirten Koç, "Sayın Başbakan'ı da başka bir şekilde uyarmak istiyorum. Size bağlı olan bir kurum, özel bir ekip oluşturularak siyaset mühendisliğine soyunup tezgah içine girebiliyor. Sizin bu işlerle ilginiz olmadığını söyledim ama bu kurum size bağlı" diye konuştu.

"HUKUKÇULARIMIZ SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUYORLAR"

Koç şöyle konuştu; "Yaptıklarının altından kalkamayacakları kadar ağır bir karşılığı vardır. Ahlak, fazilet, sorumluluk, inanç dünyasının bunlara öğütlediği doğruluk, hak, hukuk, adalet kavramlarının hepsini, bir grup hırsızın iktidarını sürdürmek uğruna teslim edenlere sesleniyorum. MİT içindeki bu gruba ve ayakçılık yapan gazete sorumlularına da sesleniyorum. Onurları ile yaşamış, bugünkü firavun diktatörlüğüne karşı direnen, bu ülkenin namuslu insanlarına karşı yürüttüğünüz bu kara çalma kampanyasından utanmıyor musunuz? Bu devlet size maaş veriyor. Adınızın önüne milli eki koymuş çalıştığınız kurumda. Türkiye'nin iç ve dış güvenliğinden sorumlusunuz. Bir muktedirin iktidar hırsı uğruna - Türkiye'de neler oluyor, bitiyor belli değil - asıl görevinizi bırakmışsınız, nelerle uğraşıyorsunuz. Yarın işlediğiniz bu suçların, ahlaksızlıkların hesabını, isim isim birebir vereceğinizin hala farkında değilsiniz. İlelebet bu düzen gidecek diye düşünüyorsunuz.

Bu medya organları, haziran 2013'te, bu ülkeyi birbirine düşürmek için Kabataş yalanı senaryosunu pazarlamadı mı? Yalan, gıybet, iftira, tezgah gerçekten inanan bir Müslüman'ın rehberi olabilir mi? O kişi ve kişilere, Müslüman değil münafık derler. Tam da bu tanım içindesiniz. CHP parti tüzel kişiliği ve çevrilen yalanlarda isimleri üzerinde kampanya yürütülen tüm milletvekillerimiz bugün itibariyle yasal yollardan bu pislikte rolü olanlar hakkında hukuk girişimini başlatmışlardır. Türkiye'yi ve geleceğini, gerektiğinde her hukuksuzluğa başvurabilecek bu gözü dönmüş çeteden arındırmak için gücümüzün son noktasına kadar demokrasi mücadelesini sürdüreceğiz. Şu anda hukukçularımız bütün bu sorumlular, iftira ve hakarette bulunanlar, tezgahlayanlar ve bunları yayanlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuyorlar. Savcılığın vereceği karara göre asliye ceza mahkemesine başka bir başvurumuz olacak. Ayrıca asliye hukuk mahkemesinde de manevi tazminat davası yönündeki davalarımızı ayrıca açacağız."

"TÜRKİYE KİMSENİN BABASININ ÇİFTLİĞİ DEĞİL"

"Suç duyurusu MİT mensuplarını da kapsıyor mu?" sorusuna, Haluk Koç, "Göreceksiniz. Ben net bir şekilde söyledim. Herkes ayağını denk alsın, Türkiye kimsenin babasının çiftliği değil. Türkiye, hiç kimsenin hukuksuzluğuna, devletin en önemli kurumlarını alet ederek iktidar hırsını sonsuza kadar sürdürmek için her alanı kullanabileceği bir ülke değil" dedi.

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Ahmet Davutoğlu, Haluk Koç