A+ A-

Ceylan’ın davası AİHM Büyük Dairesi’ne götürülecek

AİHM, 28 Eylül 2009’da, Diyarbakır’ın Lice ilçesindek, patlamada yaşamını yitiren 12 yaşındaki Ceylan Önkol'un davasında hak ihlali olmadığına karar verdi.
Yayınlanma tarihi: 19 Ocak 2017 Perşembe, 03:15

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 28 Eylül 2009’da, Diyarbakır’ın Lice ilçesinin Şenlik köyüne bağlı Paşaçiya mezrasında koyun otlatırken meydana gelen patlamada hayatını kaybeden 12 yaşındaki Ceylan Önkol’un yaşamını yitirmesiyle ilgili davada yaşam hakkı ve adil yargılama hakkı ihlali bulunmadığı yönünde karar aldı. Önkol ailesinin avukatı Rehşan Bataray Saman, Ceylan’ın ölümünün her aşamasında hak ihlalleri yaşandığına dikkat çekerek, AİHM kararının kendilerini şaşırttığını, AİHM Büyük Dairesi’ne başvuracaklarını söyledi. Diyarbakır’ın Lice ilçesi Şenlik köyü Paşaciya mezrasında 28 Eylül 2009’da koyun otlatırken meydana gelen patlamada hayatını kaybeden 12 yaşındaki Ceylan Önkol’un babası Raif Önkol ve annesi Saliha Önkol’un Ceylan’ın ölümüyle ilgili etkin soruşturma yapılmadığı ve yaşam hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle yaptığı başvuruşu değerlendiren AİHM her iki konuda da Türkiye’nin ihlalde bulunmadığına karar verdi. Önkol ailesinin avukatı olan İHD Diyarbakır Şubesi Hukuk Komisyonu Üyesi avukat Rehşan Bataray Saman, daha önce verdiği bir çok ihlal kararları dikkate alındığında, AİHM’in Ceylan ile ilgili verdiği kararın kendilerini şok ettiğini söyledi.

Karara çok şaşırdık

Saman “Bu karar bizi çok şaşırttı çünkü bir çok yönüyle ihlal barındıran bir olay ve başvuruydu. AİHM’in çok uzun yıllardır artık içtihat haline gelen karaları ve Ceylan’ın davasındaki çok açık olan ihlaller ortada dururken böyle bir karar beklemiyorduk. 2010 yılında ilk başvurduğumuzda, odağında dosyanın gizlilik kararı vardı. Gizlilik kararına yaptığımız başvuru reddedilmişti. Bu ret kararı üzerine biz de AİHM’e gitmiştik. Çok büyük bir ihlal kararı beklerken bu karar, açıkçası bizi çok şaşırttı” dedi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler