Kapat
A+ A-

MGK Bildirisi'nde ABD'ye PYD sitemi

6 saat süren MGK sonrası bildiri yayımlandı. Suriye’de ABD’nin YPG’ye verdiği silahlara yeniden tepki gösterilen MGK açıklamasında “Bazı müttefik ülkelerin PYD-YPG terör örgütüne verdiği silah ve mühimmatın PKK terör örgütünde ele geçiriliyor" denildi.
Yayınlanma tarihi: 17 Temmuz 2017 Pazartesi, 18:40

[Haber görseli]

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında Saray’da toplanan Milli Güvenlik Kurulu’nun gündemini OHAL’in uzatılması, Suriye ve Irak’taki gelişmeler ve Kıbrıs sorunu oluşturdu. Toplantı 6 saat sürdü.

 MGK toplantısında darbe girişiminin ardından başlatılan OHAL’in 4. kez uzatılma kararı çıktı. Yapılan yazılı açıklamada OHAL’in uzatma gerekçesi “demokrasimizin, hukuk devleti ilkesinin ve vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik tedbirlerin devamlılığını sağlamak üzere, olağanüstü hâlin uzatılması tavsiyesinde bulunulması” denilerek açıklandı.

Suriye’de ABD’nin YPG’ye verdiği silahlara yeniden tepki gösterilen MGK açıklamasında “Bazı müttefik ülkelerin PYD-YPG terör örgütüne verdiği silah ve mühimmatın PKK terör örgütünde ele geçiriliyor olması; Türkiye’nin, bunların farklı isimler altında gözükse de aslında aynı örgüt olduğu konusunda ısrarla ortaya koyduğu ikaz ve itirazındaki haklılığını bir kez daha teyit etmiştir” denildi. Açıklamada isim verilmeden ABD’ye verilen taahhütlere uyulması konusunda çağrı yapıldı

SALİH MÜSLİM SİLAHLAR İÇİN GÜVENCE VERMİŞTİ 

PYD lideri Salih Müslim, ABD'nin Suriyeli Kürtlere silah desteği verme kararının Türkiye'yi rahatsız etmesinin bir nedeni olmadığını savunmuş, Müslim, silahların PKK'ye verilmeyeceğine dair de güvence vermişti.

Sert K. Irak mesajı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin eylül ayında gerçekleştireceğini duyurduğu bağımsızlık referandumunun da değerlendirildiği toplantıda “Referandum kararının, hukuken ve fiilen uygulanamayacağı, bu teşebbüsün vahim bir hata olduğu ve istenmeyen sonuçlar doğuracağı” belirtildi.

Toplantıda ayrıca İsviçre’deki Kıbrıs konferansına da değinilerek Doğu Akdeniz’deki doğal kaynaklar üzerinde KKTC ve Türkiye’nin haklarının korunması konusundaki kararlılığın altı çizildi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Beştepe'de yapılan Millî Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı, sona erdi. Toplantıya ilişkin yapılan yazılı açıklamada şu ifadalere yer verildi: "15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen hain darbe girişiminin bertaraf edilmesinin birinci yıldönümünde, yurt içinde ve dışında milyonlarca vatandaşımızın katılımıyla, çoşku içinde gerçekleştirilen faaliyetler hakkında kurul'a bilgi arz edilmiştir. 'Demokrasi ve Millî Birlik Günü" vesilesiyle, 15 temmuz şehitleri rahmetle, tüm gazilerimiz şükran ve minnetle anılmıştır. Ülkemizin ve devletimizin bekası için bugüne kadar şehitlik mertebesine ulaşan kahraman askerlerimizin, güvenlik görevlilerimizin ve vatandaşlarımızın asla unutulmayacağı belirtilmiş, hatıraları hürmet ve rahmetle yadedilmiştir. 

FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG VE DEAŞ TERÖR ÖRGÜTLERİ İLE  MÜCADELE, KAPSAMLI ŞEKİLDE GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR

FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG ve deaş terör örgütleri başta olmak üzere, ülkemizin millî güvenliğine yönelik her türlü tehdide karşı hukuk çerçevesinde alınan tedbirler ile terörün sonlandırılması için yurt içinde ve yurt dışında kararlılıkla sürdürülen mücadele, kapsamlı şekilde görüşülmüştür. Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması amacıyla yürütülen faaliyetler esnasında ele geçirilen, yasa dışı üretimi ve ticareti insanlık suçu olarak kabul edilen çeşitli uyuşturucu maddeler, bölücü terör örgütünün gerçek yüzünü bir kez daha göstermiştir. Eli kanlı terör örgütü ve uzantılarının, siyasi parti temsilcileri başta olmak üzere sivillere ve masum insanlara yönelik suikastleri de, örgütün tek amacının kendisinden olmayan herkesi yok etmek olduğunu açıkca gözler önüne sermiştir.  


MÜTTEFİK ÜLKELERİN PYD-YPG TERÖR ÖRGÜTÜNE VERDİĞİ SİLAH VE MÜHİMMAT PKK TERÖR ÖRGÜTÜNDE ELE GEÇİRİLİYOR 
 
Bazı müttefik ülkelerin PYD-YPG terör örgütüne verdiği silah ve mühimmatın PKK terör örgütünde ele geçiriliyor olması; Türkiye'nin, bunların farklı isimler altında gözükse de aslında aynı örgüt olduğu konusunda ısrarla ortaya koyduğu ikaz ve itirazındaki haklılığını bir kez daha teyit etmiştir. Terör örgütlerine karşı sergilenen çifte standart terk edilmeden, bölgenin huzur ve güvene kavuşmasının mümkün olamayacağının altı çizilmiş; uluslararası topluma, terörle mücadelede ortak bir anlayış birliğine varılması için verilen taahhütlere uyulması konusundaki çağrımız tekrarlanmıştır. 

TÜRKİYE'NİN SINIRLARI BOYUNCA BİR TERÖR DEVLETİ KURULMASINA ASLA İZİN VERMEYECEĞİ
 
Güney sınırlarımıza yönelik Suriye ve Irak'tan kaynaklanan bir tehdidin tespiti ile taciz ve saldırı vuku bulması hâlinde, uluslararası hukuk çerçevesinde gereğinin yapılmaya devam edileceği, Türkiye'nin sınırları boyunca bir terör devleti kurulmasına asla izin vermeyeceği; PKK/PYD-YPG terör örgütlerinin, diğer bir terör örgütü DEAŞ ile mücadelesi ileri sürülerek meşrulaştırılamayacağı bir kez daha vurgulanmıştır.

IRAK KUZEYİ BÖLGESEL YÖNETİMİ'NİN ALDIĞI REFERANDUM KARARININ, HUKUKEN VE FİİLEN UYGULANAMAYACAĞI
 
Irak Kuzeyi Bölgesel Yönetimi'nin aldığı referandum kararının, hukuken ve fiilen uygulanamayacağı, bu teşebbüsün vahim bir hata olduğu ve istenmeyen sonuçlar doğuracağı belirtilmiştir. Irak'ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin muhafaza edilmesinin bölgede kalıcı istikrar, barış, güvenlik ve refah tesis edilebilmesine bağlı olduğu değerlendirilmiştir.  

MUSUL'UN DEAŞ'TAN KURTARILMASI MEMNUNİYETLE KARŞILANMIŞ
 
Musul'un DEAŞ'tan kurtarılması memnuniyetle karşılanmış, şehrin yeniden imarı için, türkiye'nin uluslararası toplumla birlikte her türlü sorumluluğu üstlenmeye hazır olduğu ifade edilmiştir. ayrıca, Irak'taki Türkmen varlığının ve haklarının korunmasının yakından takip edilmekte olduğu belirtilmiştir. 

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ İLE TÜRKİYE'NİN HAK VE MENFAATLERİNİN KORUNMASI  KARARLILIĞIMIZ VURGULANMIŞ
 
İsviçre'deki Kıbrıs konferansı ve sonuçları değerlendirilmiş; ayrıca doğu Akdeniz'de, doğal kaynaklar üzerindeki asli haklarımız çerçevesinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye'nin hak ve menfaatlerinin korunması konusundaki kararlılığımız vurgulanmıştır. 

OLAĞANÜSTÜ HÂLİN UZATILMASI TAVSİYESİNDE BULUNULMASI KARARLAŞTIRILMIŞTIR
 
FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG, DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadele kapsamında yurt bütününde uygulanan Olağanüstü Hâl değerlendirilmiş; demokrasimizin, hukuk devleti ilkesinin ve vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik tedbirlerin devamlılığını sağlamak üzere, Olağanüstü Hâlin uzatılması tavsiyesinde bulunulması kararlaştırılmıştır." 

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Recep Tayyip Erdoğan

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler