Kapat
A+ A-

Seçilmişler hedefte

Hükümet, CHP’li Ataşehir Belediye Başkanı’nın ardından Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ve iki belediye meclisi üyesini görevden uzaklaştırdı. İçişleri Bakanlığı Hazinedar hakkındaki mal varlığı ve FETÖ soruşturmalarını gerekçe gösterdi. HDP milletvekili İdris Baluken, parti etkinliklerindeki konuşmaları nedeniyle “terör örgütüne üye olmak”, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet”ten 16 yıl 8 ay 10 gün ceza aldı. HDP Eş Genel Başkanı Kemalbay, “Hukuk katledildi” dedi.
Yayınlanma tarihi: 4 Ocak 2018 Perşembe, 17:53

[Haber görseli]

Ataşehir’in ardından CHP’li Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar da görevden uzaklaştırıldı. İçişleri Bakanlığı, Murat Hazinedar’ın görevden uzaklaştırılma gerekçesini hakkında süren soruşturmalara bağladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Hazinedar’la birlikte belediye meclis üyeleri Hüseyin Avni Sipahi ve Çetin Kırışgil’in de görevden uzaklaştırıldığı belirtildi.

Hüseyin Avni Sipahi’nin uzaklaştırılma gerekçesi ise “yetkisi ve görevi olmadığı halde imar ve ruhsat işlemlerinde talep sahiplerinin kendisine yönlendirildiği ve bağış adı altında zorla para alınmasına aracılık ettiği, haksız kişisel menfaat sağladığı, ayrıca mal varlığında ciddi artışlar olduğu yönündeki iddialarla ilgili yürütülen soruşturmalar dikkate alınmıştır” denildi. Çetin Kırışgil’in uzaklaştırılmasında da “kayıt dışı paraların transferine aracılık ettiği yönündeki iddiayla ilgili yürütülen soruşturma göz önünde bulundurulmuştur” gerekçesi gösterildi.

CHP'li Beşiktaş Belediye Başkanı isyan etti: Eşim ve oğluma da yurtdışı yasağı konuldu

HDP'li İdris Baluken 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle;

"Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ile Belediye Meclis Üyeleri Hüseyin Avni Sipahi ve Çetin Kırışgil Anayasanın 127 nci maddesinin verdiği yetki doğrultusunda İçişleri Bakanlığınca 04/01/2018 tarihinde görevden uzaklaştırılmışlardır. Mal Bildiriminde Bulunulması Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu kapsamında mal varlığına yönelik olarak yürütülen soruşturma; FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak suçundan yürütülen soruşturma; ayrıca belediye hizmetlerinin zorunlu bağışa tabi tutularak iş sahiplerinden zorla para alınması, usulsüz ihale ve ruhsat verilmesi, kamu malının özel şahısların menfaatine kullandırılması ve bunun karşılığında haksız kişisel menfaat temin edilmesi ve görevi kötüye kullanma niteliğindeki diğer eylemlerinden hakkında yürütülen soruşturmalar nedeniyle Murat Hazinedar Beşiktaş Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılmıştır.

Hüseyin Avni Sipahi’nin Belediye Meclis Üyeliği görevinden uzaklaştırılmasında, yetkisi ve görevi olmadığı halde imar ve ruhsat işlemlerinde talep sahiplerinin kendisine yönlendirildiği ve bağış adı altında zorla para alınmasına aracılık ettiği, haksız kişisel menfaat sağladığı, ayrıca mal varlığında ciddi artışlar olduğu yönündeki iddialarla ilgili yürütülen soruşturmalar dikkate alınmıştır.

Çetin Kırışgil’in Belediye Meclis Üyeliği görevinden uzaklaştırılmasında ise kayıt dışı paraların transferine aracılık ettiği yönündeki iddiayla ilgili yürütülen soruşturma göz önünde bulundurulmuştur."

CHP'li vekiller Beşiktaş Belediyesi'nde - FOTO GALERİ

[Haber görseli]

YÜZDE 76 OYLA SEÇİLMİŞTİ

Görevden uzaklaştırılan Murat Hazinedar, 30 mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde yüzde 76,3 oy oranı ile belediye başkanı seçilmişti.

Beşiktaş Belediyesi işçilerinden Hazinedar'a destek

CHP'li Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar'ın görevden alınmasını protesto eden Beşiktaş Belediyesi işçileri, "Hak, hukuk, adalet", "Susma sustukça sıra gelecek" sloganı attılar.

Hazinedar'ın görevden uzaklaştırılmasına CHP'lilerden tepki

Hazinedar'ın görevden alınmasına CHP'den ilk açıklama: Kumpasçı hükümet hakettiği şamarı yiyecektir

Görevden uzaklaştırılan Hazinedar'dan ilk açıklama: Milletin verdiği emaneti ancak millet alır

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

İdris Baluken, Hüseyin Avni

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler