Kapat
A+ A-

Festival sezonu açılıyor

Baharın müjdecisi açık hava festivallerinin vakti geldi. Mayısta başlayan ve sonbahara kadar sürecek etkinlikler, hafta sonları program yapma konusunda kararsızlığa düşüreceğe benziyor. Bu yıl yurtdışı festivallerinin programları da iştah açıcı. Üstelik bazıları deniz-kum-güneş ihtiyacını da karşılıyor.
Yayınlanma tarihi: 28 Nisan 2015 Salı, 13:11

[Haber görseli]

Parkta Bahar Festivali

Ne zaman? 2 Mayıs.

Sahnede kimler var? Yılın ilk açık hava konserlerinde Şebnem Ferah, MFÖ, Sattas ve Esin İris sahnede. Organizasyon Life Park’ta.

Bilet fiyatları 56 TL, kapıda 70 TL.

ParkFest

Ne zaman? 10 Mayıs.

Sahnede kimler var? ParkFest, bu yıl ilk kez düzenleniyor. The Dø, Kadebostany, Princess Chelsea, Kalben ve Nilipek, KüçükÇiftlik Park’ta sahnede. Festival boyunca defileler izlemek ve tasarımcılardan alışveriş yapmak mümkün olacak. HAYTAP da bir stant açacak, getirilen mamalar barınaklara ulaştırılacak.

Bilet fiyatları 69 TL.

Cappadox Festival

Ne zaman? 16-18 Mayıs

Sahnede kimler var? Pozitif’in Kapadokya’da düzenlediği festival programında sadece müzik yok. Çağdaş sanat, atölyeler, meditasyon ve yoga programlarının yanında gastronomi etkinlikleri de var. Küratör, Fulya Erdemci. Sanat programında Ayşe Erkmen, Maider Lopez, Murat Germen, Özge Önderoğlu Akkuyu ve Emin Naci Akkuyu var. Gastronomi etkinlikleri ise Maksut Aşkar’a emanet. Sahnede ise, Iyeoka, Jozef van Wissem, Mino Cinelu, Múm, Stefan Micus, Erkan Oğur, Derya Türkan, Alp Ersönmez, İlhan Erşahin, Mercan Dede olacak.

Bilet fiyatları: Konserler 40, diğer etkinlikler 20 TL civarında. Biletix’te üç ila beş bilet arası bilet alımına yüzde 15, 10 ve daha fazla bilet alımına ise yüzde 25 indirim var.

Babylon Soundgarden

Ne zaman? 23 Mayıs

Sahnede kimler var? İlk olarak 2012’de düzenlenen Babylon Soundgarden Festival bu kez Babylon Kilyos’ta, deniz kıyısında. Anna Calvi, Wild Beasts, Goat, Orlando, Nathan Fake, TEED, Kim Ann Foxman, Acid Arab, Mo Kolours, Dengue Dengue Dengue, Zahed Sultan, Gaye Su Akyol, Ayyuka, Mode XL, Kalben, Can Kazaz, Nilipek sahnede.

Bilet fiyatları: 90 TL.

Chill-Out Festival

Ne zaman? 23 Mayıs

Sahnede kimler var? 10 yıldır düzenlenen Chill-Out Festival, elektronik müzik severlerin her daim favorisi. Slowdive, Ghostpoet, Yacht, Stavroz, Nuno Dos Santos, Elektro Guzzi, Mark E, Little Children, Kim Ki O, Thievery Corporation, Hollie Cook, Federico Aubele, Session Victim, Tropics, Baba Zula, Alpman and The Midnight Walkers, A Macaca, Peter Power, Urubu Marinka, Góticula and Keröáska. Organizasyon Life Park’ta.

Bilet fiyatları: Cumartesi 100, Pazar 110, kombine 180 TL

Güzel Bir Gün

Ne zaman? 30 Mayıs

Sahnede kimler var? Öğlen 12’de başlayacak hayvan dostu festival Güzel Bir Gün, gece 12’ye kadar sürecek. KüçükÇiftlik Park’ın çimenlik alanında piknik havasında geçecek festivalde, sahnede Kalabrese & Rumpelorchester, İlhan Erşahin, Büyük Ev Ablukada, Guillaume & the Coutu Dumonts, Ayyuka, Gaye Su Akyol var. Etkinlik alanında ise, Bimamma hayvan evi yapımını, Papier Atelier kağıt atölyesi, Müz ve Vesaire çiçek işlerini, Bi’ Nevi Raw Food uygulamalarını öğretecek.

Bilet fiyatları: 56 TL

Ekşi Fest

Ne zaman? 30 Mayıs

Sahnede kimler var? Bu yıl beşinci kez düzenlenen Ekşi Fest, sadece müzik değil, sivil toplum kuruluşlarının da yer aldığı bir festival. Bu yıl Selda Bağcan ve İsrailli surf rock gubu Boom Pam'in bir araya geldiği proje Selda & Boom Pam, Elijah Wood + Turquoise Wisdom, DJ Fitz, Grup Ses Beats; Che Sudaka, La Rue Ketanou, Bandista, Carmen Souza, Tribali, Cem Başak, Burcu Tatlıses, Cemiyette Pişiyorum, Ars Longa, Roadside Picnic.

Bilet fiyatları: 45 TL

1st Harvest Fest

Ne zaman? 31 Mayıs
Sahnede kimler var? KüçükÇİftlik Park, organizasyon dünyasındaki
40 yıllık emeğinin hasadını alacak bu festivalde. Bahçesi, bostana dönüşecek. Permakültür, gitar yapımı, şifalı bitkiler atölyesi, evde sabun yapımı atölyeleri ve meyve, kahve, kıyafet satın alabileceğiniz bir pazar yeri de olacak. Sahnede Alt J, Mew, Sattas, Flört, Kök, Eskiz var.

Bilet fiyatları: Sahne önü 145, normal 67 TL

One Love Festival

Ne zaman? 13-14 Haziran

Sahnede kimler var? Bu yıl 14'üncüsü düzenlenen festivalde, James Blake, Tom Odell, Metronomy, José Gonzalez, Peaking Lights, Austra, Hot Chip Life Park sahnesinde.

Bilet fiyatları: 125 TL.

Zeytinli Rock Festivali

Ne zaman? 20-24 Ağustos’ta Zeytinli Dalyan’da. Sahnede kimlerin olacağı henüz belli değil.

HEM TATİL HEM KONSER

[Haber görseli]

Rock’n Rio

Ne zaman? 8-9 Mayıs /15-16 Mayıs

Sahnede kimler var? 1985’ten beri Rio de Janeiro’da, 2004’ten beri Lizbon ve 2008’den beri de Madrid’de düzenlenen festival bu yıl ilk kez Las Vegas’ta yapılıyor. Sahnede No Doubt, Metallica, Linkin Park, Deftones, Taylor Swift, Bruno Mars gibi isimler var.

Bilet fiyatları: Her bir gün 169 dolar.

Governors Ball

Ne zaman? 5-7 Haziran

Sahnede kimler var? 2011’den beri New York’ta düzenlenen Governors Ball, New York’un kendine has ilk yaz festivali. Sahnede bu yıl Drake, The Decemberists, Björk, The Black Keys, Lana Del Rey ve Hot Chip başı çekiyor.

Bilet fiyatları: Üç gün 285 dolar.

Hurricane

Ne zaman? 19-21 Haziran

Sahnede kimler var? 1997’den beri düzenlenen festival, her haziran ayında yapılıyor. Almanya Bremen yakınlarında Scheessel’de yapılan festivalde, Placebo, Florence and The Machine, Alt – J, Parov Stelar Band, Noel Gallagher’s High Flying Birds sahnede olacak.

Bilet fiyatları: Kombine 149 euro.

Glastonbury Festival

Ne zaman? 24-28 Haziran

Sahnede kimler var? İngiltere, Somerset’te düzenlenen dünyanın en büyük açıkhava festivali Glastonbury, festival dünyasının daimi efsanelerinden. Bu yıl sahnede Patti Smith, Foo Fighters, Kanye West, Rudimental, Suede, Belle&Sebastian, Pharrell Williams, Alt-J, Lionel Richie, Motörhead var.

Bilet fiyatları: 220 pound’dan başlıyor-du. Hepsi bitti. Yine de festivaller için özel olarak turlar hazırlayan şirketlerde umut var. Kamp çadırlarınızı alıp gitmek hâlâ mümkün.

Sziget Festival

Ne zaman? 10-17 Ağustos

Sahnede kimler var? Sziget, Avrupa’nın en büyük festivallerinden biri. Macaristan’da olduğu için Türkiye’den de müzikseverlerin çok sık gittiği bir festival. Bu yıl sahnede Robbie Williams, Avicii, Limp Bizkit, Gogol Bordello, Florence and The Machine, Kasabian, Alt-J, Foals, Paloma Faith gibi müzisyenler var.

Bilet fiyatları: 5 günlük bilet 199, 7 günlük bilet ise 229 euro. Tek günlük biletler, 52-65 euro.

Roskilde

Ne zaman? 1-4 Temmuz’da Danimarka Roskilde’de.

Sahnede kimler var? 1971’den beri Kuzey Avrupa’nın en büyük festivallerinden biri.

Paul McCartney, Florence and The Machine, Muse, Lamb of God, Mew, Suspekt ve ismi buraya sığmayan pek çok grup ve müzisyen sahnede olacak.

Bilet fiyatları: Kombine bilet 282 Dolar. Tek biletler ise 144 dolar. Kamplı biletler bitmiş durumda ancak yine buradan festivallere götüren turlara bakılabilir.

Benicassim

Ne zaman? 16-19 Temmuz’da, Valencia-Barcelona arasında sahilde.

Sahnede kimler var? Tam bir yaz festivali olan İspanya kıyılarında düzenlenen Benicassim’de bu yıl sahnede Blur, The Prodigy, Portishead, Florence and The Machine, Los Planetas, Noel Gallagher’s High Flying Birds var.

Bilet fiyatları: Dört günlük kombine bilet 160 euro. Kamp alanı var.

Summerfest

Ne zaman? 24-28 Haziran/30 Haziran-5 Temmuz

Sahnede kimler var? Dünyanın en geniş müzik festivali Summerfest, (Guinness Rekorlar Kitabı onaylı) 11 gün sürecek. Sahnede The Rolling Stones, Stevie Wonder, Kings of Leon, Keith Urban, Linkin Park, Paris Hilton, The Kooks, Whitesnake, Gogol Bordello, Sheryl Crow ve daha pek çok müzisyen var. Festival Milwaukee’de.

Bilet fiyatları: Üç günlük biletleri 45 dolar.

Exit Festival

Ne zaman?
9-12 Temmuz

Sahnede kimler var? Sırbistan’ın Petrovaradin kentinde düzenlenen festival, 2000 yılından beri sürüyor. Avrupa’nın en iyi festivallerinden biri sayılan Exit Festival’de bu yıl Manu Chao, La Ventura, Motörhead, Emeli Sande, Faithless, The Prodigy gibi
isimler var.

Bilet fiyatları: Üç günlük
kombine 160 euro.

Cumhuriyet İMECESİ