Kapat
A+ A-

Erciyes bisiklette de dünya markası olacak

Kayseri Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Cahid Cıngı, sporda adı kayak ile özdeşleşen Erciyes'in yakın gelecekte bisikletin de merkezi olacağını söyledi.
Yayınlanma tarihi: 14 Kasım 2017 Salı, 17:50

[Haber görseli]

Dünyanın en önemli takımlarını Erciyes'e çekeceklerine inancının tam olduğunu vurgulayan Cıngı, Kort dergisine verdiği röportajda önemli konulara dikkat çekti.

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nda partner olarak yer aldıklarını ve dünyanın dört bir yanından gelen takımlara Erciyes Yüksek İrtifa Bisiklet Kampları’nı anlattıklarını söyleyen Cıngı, “Kentin vitrin markası Kayseri Erciyes A.Ş. için bisiklet de büyük önem taşıyor. Kayak ve kış sporları amiral amiral gemimiz olmaya devam edecek. Ama yelpazemiz daha da genişleyecek. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu gibi prestijli bir organizasyonda partnerlik yapmak bizim için onur ve heyecan vericiydi. Tur, bize aynı zamanda etkili bir tanıtım ortamı da oluşturdu. Sonbahar sonrası kayak ve kış sporları ile gündemdeyiz. Hazırladığımız bisiklet parkurları ile yazın da başta dağ bisikleti olmak üzere onlarca sportif aktivitenin yapılabileceği devasa bir ortam oluşturduk. Yurt dışından gelen bisiklet federasyonlarının başkanları, takım kaptanları ve antrenörler parkurlarımızı çok beğendi. Birçok milli takım ve kulüp artık yüksek irtifa bisiklet kampı için Erciyes’e gelecek” dedi.

200 MİLYON AVRO'LUK YATIRIM
Torku Bisiklet takımının yılda iki kez Erciyes’te kamp yaptığının ve Bisiklet Milli Takımı’nın Cumhurbaşkanlığı Turu’na Erciyes kampından gittiğinin altını çizen Cıngı, “Bu süreç bizi çok umutlandırıyor. Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Erciyes Master Planı kapsamında şimdiye kadar yaklaşık 200 Milyon Euro’luk yatırım yaptı. Bu sayede Erciyes dört mevsim sporun ve sporcunun gözdesi olacak. Özellikle mimari projesi yine Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ‘Yüksek İrtifa Kamp Merkezi’ birkaç yıl içinde hizmete girecek. İçinde futbol sahaları, kapalı olimpik yüzme havuzu, kapalı spor salonları, kongre merkezi, SPA merkezi gibi fonksiyonları barındıracak ‘Yüksek İrtifa Kamp Merkezi’nde her türlü spor yapılabilecek. Yakın gelecekte dünyada emsali olmayan evrensel bir spor merkezine kavuşacağız. Tesisler hizmete girdiğinde tüm dünyadan bütün branşlarda en önemli takımları ve sporcuları Kayseri’de ağırlayacağız” yorumunu yaptı.

[Haber görseli]

 

Tesisler ve parkur tam not aldı
Erciyes'teki 'Yüksek İrtifa Kampları', yabancı otoritelerden de tam not aldı. Bölgenin çok iyi imkânlara sahip olduğunu ifade eden otoriterler, Erciyes için, “Çok uzun bisiklet parkurları var. Tesisleşmenin ulaştığı nokta ve otellerde “Bike Friendly” diye tabir edilen bisiklet antrenmanları için her türlü altyapının hazır olması çok sevindirici. Parkurlar planlı ve profesyonelce hazırlanmış. Tüm detaylar düşünülmüş. Altyapı sporcularının yarışlara hazırlanması için en iyi imkanlar sunuluyor. 2 bin 200 metrede konaklayan sporcular, bin 100-bin 400 metre arasında yüzlerce kilometre bisiklet antrenmanı yapabiliyor. Bu da sporculara dünyada çok fazla örneği olmayan ideal bir bisiklet kampı imkanı sağlıyor. Daha önce neredeyse tüm dünya bisikletçileri şartların uygunluğu nedeniyle Livigno’ya (İtalya) giderdi. Artık rotalarını Erciyes’e çevireceklerdir. Çünkü Erciyes’in hem hizmet kalitesi hem de fiyatı Livigno ile kıyaslanmayacak kadar iyi. O nedenle tabiat güzellikleri bakımından da çok zengin olan Erciyes’i tercih edeceğiz. Yüksek irtifa antrenmanları için sporcularımızı seve seve buraya getireceğiz” gibi ifadeler kullandı.

Cumhuriyet İMECESİ