Kapat
A+ A-

Aretha Franklin yaşamını yitirdi

Soul müziğin kraliçesi Aretha Franklin 76 yaşında yaşamını yitirdi.
Yayınlanma tarihi: 16 Ağustos 2018 Perşembe, 17:15

"Respect" ve "Chain of Fools" gibi şarkılarıyla tanınan, Soul müziğin kraliçesi olarak anılan müzisyen Aretha Franklin yaşamını yitirdi.

18 Grammy ödülü kazanan ve 25 altın plak sahibi olan Franklin'in Detroit'teki evinde öldüğü belirtildi.

76 yaşındaki sanatçı geçtiğimiz senelerde birçok sağlık problemi geçirmiş, 2017 yılının şubat ayında müziği bıraktığını açıklamıştı.

[Haber görseli]

Müziği bırakmadan önceki son performansını, Elton John Aids Vakfı'nın bir yardım gecesi kapsamında veren şarkıcı, TIME dergisine de kapak oklmuştu.

[Haber görseli]

Aretha Franklin, 24 Şubat 1967 günü, Martin Luther King'in elinden "Southern Christian Leadership" ödülünü almıştı.

[Haber görseli]

Aretha Franklin kimdir

15 Mart 1942'de Memphis'te dünyaya gelen Franklin, müziğe rahip olan babasının çalıştığı kilisede şarkı söyleyerek başladı. Henüz 18 yaşındayken Columbia plak şirketiyle anlaştı. Bundan 7 sene sonra, 1967'de Atlantis plak şirketiyle anlaşan Aretha Franklin, burada Respect ve A Natural Woman şarkılarıyla kendini dünyaya tanıttı.

[Haber görseli]

Soul'un kraliçesi olarak tanınan Franklin, Billboard müzik listesine en çok şarkısıyla giren şarkıcı unvanını taşıyor. Aretha Franklin, Blues Brothers filminde de kendisini oynamıştı.

ARETHA FRANLİN BLUES BROTHERS FİLMİNDE - VİDEO

Franklin'in ailesi, bu hafta basın mensuplarına bir açıklama yaparak doul'un divasının ölüm döşeğinde olduğunu ifade etmişti. 18 Grammy ödülü sahibi Franklin, 75 milyonun üzerinde albüm sattı; 20'den fazla şarkısı müzik listelerinde ilk sıraya yerleşti.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler